Fundusze europejskie mogą być tematem na jedynkę

Dobiegł końca cykl warsztatów dla dziennikarzy, poświęconych tematyce funduszy europejskich. Ostatni raz, tym razem w Hotelu Staromiejskim w Zielonej Górze i z dziennikarzami z woj. lubuskiego, doszliśmy do wniosku, że pisanie o FE nie jest takie trudne. Często zapominamy, że są wokół nas, a nie zawsze to tylko nowy asfalt czy chodnik, ale też ciekawe ludzkie historie.

To, jak mówi Zenon Kosiński, ekspert ds. FE, tzw. fundusze miękkie, nieinwestycyjne, a bardzo często najciekawsze dla nas, dla naszego czytelnika. Kilkunastu dziennikarzy doszło do tego samego wniosku: ciekawie napisana historia przysłowiowego Kowalskiego, który skorzystał z pieniędzy unijnych, odpowiednio zobrazowana, niekoniecznie zdjęciem, a np. infografiką, może być tematem na jedynkę lokalnego wydawnictwa, radia, czy telewizji.

Do infografiki dziennikarzy starał się przekonać Jacek Gałązka. Pokazał programy, które ułatwią przygotowanie graficznej informacji. Przestrzegał:
– Przygotujcie się jednak na to, że pierwszą, drugą pracę wyrzucicie do kosza. I nie obiecuję wam, że dziś nauczę was robić infografiki. Pokażę wam kierunek, w którym – chcąc w ciekawy sposób przekazać informacje – warto iść.

I właśnie infografiką najbardziej zainteresował się Norbert Królik, dziennikarz tygodnika „Regionalna”:
– Szkolenie pokazało, że można mówić o funduszach europejskich w zrozumiały dla czytelnika sposób. Bardzo ciekawą jego częścią były warsztaty z infografiki. Nauczyły mnie jak trudne tematy przekazać w sposób łatwy i atrakcyjny.

O trudnym języku unijnej terminologii wspomniał też Adam Król – redaktor naczelny Lokalnego Serwisu Informacyjnego „Strzelce24”, korespondent „Radia Zachód”:
– To były moje pierwsze warsztaty w mojej krótkiej drodze zawodowej. Wyjaśniły mi jak tłumaczyć na prosty język zawiłe unijne sformułowania.
Adam zwrócił również uwagę na inny aspekt szkoleń:
– Warsztaty pokazały, że w grupie można wiele osiągnąć. Warto było  spotkać się z innymi dziennikarzami i wymienić się doświadczeniami.
Podobnie uważa Waldemar Roszczuk, wydawca i redaktor naczelny „Gazety Świebodzińskiej”:
– Dopełnieniem warsztatów prowadzonych w Zielonej Górze był udział zgranej grupy lubuskich dziennikarzy, których serdecznie pozdrawiam. Wykładowcy wykazali się dużą wiedzą i doświadczeniem. Podczas prelekcji Jacka Gałązki dowiedziałem jak prawidłowo stworzyć i zastosować infografikę w artykule. Zenon Kosiński w interesujący sposób opowiedział m. in. o programach operacyjnych i strukturach FE, natomiast Ania Kondraciuk wyjaśniła jak swobodnie pisać o funduszach, zamieniając skomplikowane słowa zawarte w unijnych projektach na zrozumiałe dla każdego czytelnika.

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Więcej informacji

Na zdjęciu: Uczestnicy warsztatów w Zielonej Górze.

Konkurs i zrealizowane warsztaty są częścią projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalne”, realizowanego w ramach „Konkursu dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

belka

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij