Fundusze europejskie dla wszystkich

Szkolenia w Legnicy pt. Fundusze europejskie na jedynce to ciekawe doświadczenie zarówno dla uczestników, jak i szkolących.

Przede wszystkim okazało się, że co człowiek to inne podejście do tematu. Dla jednych unijne fundusze to biurokracja, urzędnicza nowomowa i teksty sponsorowane siejące propagandę. Dla innych, to źródło realizacji wielu ważnych dla lokalnych społeczności zadań. Dla jeszcze innych to czarna magia.

Szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych miały dobrze przemyślaną strukturę. Najpierw wiedza o programach, osiach priorytetowych i tych wszystkich magicznych rzeczach, które przekładają się na miliardy dla naszego kraju. Ta wiedza, często bardzo specjalistyczna, jest coraz częściej potrzebna dziennikarzom lokalnych mediów. Po to żeby europejskie fundusze doceniać, ale też i kontrolować ich wydawanie. W końcu to nasze wspólne pieniądze – o tym dziennikarze pamiętali doskonale.

Zajęcia z Moniką Grzesiak-Chmurą to najtrudniejsza część szkolenia. To świetny wstęp do zdiagnozowania problemów – hermetycznego fachowego języka, wręcz nowomowy. Co ciekawe, dla prowadzącej ciekawe było spojrzenie „z drugiej strony lustra”. Niby wszyscy mówiliśmy po polsku, ale jednak obie strony musiały wykonać sporą pracę, by mówić tym samym językiem.

Drugi blok – warsztaty dziennikarskie , czyli jak ciekawie i „po ludzku” o europejskich projektach pisać. Te zajęcia, bardziej praktyczne, pokazały zarówno uczestnikom jak i prowadzącym, jak łatwo chłoniemy nowe, niezrozumiałe i nie zawsze przyjazne słownictwo. Uczestnicy poznali narzędzia do uzdatniania tekstów do spożycia, a za chwilę mogli sami z nich korzystać. Dzięki Monice, dziennikarze zmierzyli się z prawdziwymi projektami realizowanymi w województwie dolnośląskim. W błyskawicznym tempie, mając konkretne przykłady do opisania, nie tylko popełnili konkretne teksty, ale też zaplanowali ich stronę graficzną.

O tym, że grafika to nierozerwalna część tekstu był trzeci blok szkoleniowy. Zajęcia z niezastąpionym Jackiem Gałązką to przede wszystkim warsztaty z tworzenia infografik. Ale myliłby się ten, kto myślałby, że to zajęcia dla redakcyjnych grafików. Nic bardziej mylnego. W lekki sposób Jacek pokazał, że tworzenie grafik to gra zespołowa. Im więcej osób się w to zaangażuje, tym większa szansa na wartościowe treści sprzedane w jakże dzisiaj pożądanym języku obrazkowym.

Z pozycji osoby, która prowadziła jeden z paneli, ale i wcześniej uczestniczyła w podobnym szkoleniu, uważam, że to doskonała pomoc zarówno dla początkujących dziennikarzy, jak i doświadczonych redaktorów. I to nie tylko w pisaniu o europejskich funduszach.

Tekst: Jakub Dźwilewski, fot. Paulina Gmurkowska

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej” jest realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”.

belka

 

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij