ERASMUS+ w bełchatowskich szkołach

Uczniowie bełchatowskich techników wyjadą w ramach Erasmusa na zagraniczne staże zawodowe. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie pozyskało na ten cel blisko 600tys. zł.

Mówi się, że wyjazdy zagraniczne kształcą. Owszem, to niesamowita okazja, aby poznać inną kulturę, nowych ludzi, ich życie. Zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia. Dla niektórych zagraniczny wyjazd to spełnienie marzeń. Zwłaszcza, jeśli kogoś na to nie stać. Taką szansę dostali uczniowie bełchatowskich techników w ramach programu Erasmus+.

Z inicjatywy starostwa bełchatowskiego młodzi ludzie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i 4 oraz ZSP w Zelowie będą mieli okazję bezpłatnie wyjechać zagranicę i zdobyć europejskie doświadczenie zawodowe. Cztery technika wzięły udział w projekcie „Europejskie Kwalifikacje normą XXI w.– zagraniczne staże zawodowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego”. Uczestnikami projektu mogą być uczniowie technikum budownictwa, żywienia i usług gastronomicznych, hotelarstwa oraz pojazdów samochodowych.

Starostwo Powiatowe zaplanowało trzy edycje w trzech semestrach. Pierwsza edycja ruszyła i już w listopadzie młodzież wyjedzie za granicę. Chętnych nie brakuje, zwłaszcza, że w ofercie są 21-dniowe praktyki w niemieckiej placówce Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą. Zanim jednak młodzi wyjadą do Niemiec, będą uczyć się branżowego języka niemieckiego. Przejdą szkolenia kulturowo-pedagogiczne oraz z doradztwa zawodowego. Będą to dodatkowe zajęcia, odbywające się po lekcjach. Kolejne edycje są zaplanowane w maju przyszłego roku oraz styczniu 2018r. Łącznie do Niemiec może wyjechać 75 uczniów, w każdej edycji po 25 osób.

Pieniądze na zagraniczne wyjazdy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Starostwo Powiatowe pozyskało na ten cel ponad 600 tys. zł. – Młodzież z Bełchatowa będzie miała możliwość spędzenia czasu na warsztatach praktycznych w Niemczech, co jest bardzo istotnym elementem pod kontem kształcenia tej młodzieży. – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski – Bardzo cieszę się, że udało nam się zrealizować taki projekt w Bełchatowie.

Erasmus+ to unijny program, który daje szansę każdemu młodemu człowiekowi na zdobycie nowych doświadczeń. Zagraniczny staż to świetny start w dorosłe życie zawodowe. Owszem, nigdy nie ma pewności, czy uda się znaleźć wymarzoną, dobrze płatną pracę, ale zawsze trzeba próbować i wykorzystywać każdą okazję do nauki.

Paulina Sojczyńska, „Twoja Telewizja Lokalna”, woj. łódzkie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

 

 

 

 

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij