Dzięki dofinansowaniu rozwinęła skrzydła

Marlena Pełech dzięki dofinansowaniu z Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER) spełniła swoje marzenie. W sierpniu otworzyła salon stylizacji paznokci, który cieszy się sporym powodzeniem wśród pań.

Marlena Pełech, mieszkanka Białej Podlaskiej od dawna nosiła się z zamiarem otworzenia swojego biznesu. Na przeszkodzie do realizacji marzeń stał jednak strach przed tym czy poradzi sobie z prowadzeniem firmy, ale i też brak funduszy.        – Skończyłam studia kosmetyczne, a w trakcie nich szkolenie ze stylizacji paznokci. Początkowo przez kilka lat świadczyłam te usługi w domu dla znajomych, ale zawsze marzyłam o tym, aby mieć profesjonalny salon – opowiada pani Marlena.

Kiedy więc dowiedziała się w bialskim Powiatowym Urzędzie Pracy o możliwości otrzymania pieniędzy na założenie biznesu z projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, postanowiła w końcu zaryzykować.

– To był dla mnie prawie ostatni dzwonek, bo ze wsparcia finansowego mogą skorzystać osoby do 29 roku życia. Mam co prawda o rok mniej, ale nie chciałam przegapić takiej okazji – mówi Pełech.

Strzał w dziesiątkę

Los się do niej uśmiechnął, bo złożony wniosek o dofinansowanie zyskał pozytywną akceptację i dlatego dostała 20 tys. zł. W pośredniaku odbyła też szkolenie na temat rozliczenia dotacji.

– Mogłam w końcu zrealizować swoje marzenie. Zanim dostałam pieniądze, znalazłam lokal znajdujący się w centrum Białej Podlaskiej, który doskonale nadawał się na salon stylizacji paznokci – cieszy się mieszkanka Białej Podlaskiej.

Otrzymane fundusze przeznaczyła na zakup sprzętu potrzebnego do stylizacji paznokci, a także na wyposażenie salonu. Według pani Marleny to spora pomoc.

– W ramach projektu przez rok będę płaciła niższy ZUS, bo niecałe 500 zł. Gdybym jednak nie dostała dofinansowania, to nie miałabym za co otworzyć salonu – zapewnia Pełech.

Jej pomysł na biznes okazał się strzałem w dziesiątkę. Choć w Białej Podlaskiej jest sporo salonów kosmetycznych, to pani Marlena nie obawia się już konkurencji. Świadczy bowiem usługę, którą oferuje niewiele kosmetyczek.

– W trakcie studiów skończyłam szkolenie z przedłużania paznokci akrylem. Ten właśnie zabieg cieszy się powodzeniem klientek. Oferuję im też inne usługi. Staram się je wykonywać jak najlepiej i dlatego kobiety wracają do mojego salonu, co mnie bardzo cieszy – przyznaje pani Marlena.

Miliony na aktywizację

Uważa, że warto było sięgnąć po fundusze unijne, bo dzięki nim może robić to co lubi. A osobom młodym, które zastanawiają się nad założeniem własnej firmy, radzi, aby urzeczywistnili swoje plany.

– Wystarczy mieć dobry pomysł na biznes. Zanim podjęłam się jego prowadzenia, to nie miałam o tym zielonego pojęcia. Otrzymałam jednak wsparcie z Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej i znalazłam dobrą księgową – twierdzi mieszkanka Białej Podlaskiej, która być może w przyszłości będzie ponownie ubiegała się o dofinansowanie na rozwój firmy.

Ze wsparcia za pośrednictwem bialskiego pośredniaka w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska” skorzystały też inne osoby.

– W tym roku realizujemy już drugą edycję projektu. Na ten cel otrzymaliśmy ponad 5,2 mln. zł dofinansowania – mówi Ewa Czerska, zastępca dyrektora ds. Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej.

Po pieniądze mogły sięgnąć osoby od 18 do 29 roku życia, z tak zwanej grupy NEET, czyli takie, które nie kształcą się w systemie dziennym, ale też i nie szkolą. Szczególnie dotyczy to młodych długotrwale bezrobotnych, z orzeczeniem niepełnosprawności i o niskich kwalifikacjach. Właśnie oni mogli skorzystać z różnych form aktywizacji, czyli staży, pośrednictwa zawodowego, dofinansowania na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, szkoleń indywidualnych w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych czy choćby bonów na zasiedlenie.

– Wsparcie zaplanowane w projekcie umożliwia osobom młodym dostosowanie kwalifikacji do potrzeb lokalnych pracodawców oraz zdobycie wymaganego doświadczenia zawodowego i tym samym ułatwia im wkroczenie na rynek pracy – informuje Czerska.

Creator ma pieniądze dla młodych

Tylko od stycznia do połowy września we wspomnianym projekcie uczestniczyło 580 osób z powiatu bialskiego, w tym 505 odbywa staże, 7 szkolenia indywidualne, 8 otrzymało bony na zasiedlenie, a 60 dofinansowanie na założenie własnego biznesu.

PUP będzie realizował projekt do końca grudnia tego roku. Obecnie prowadzi nabór na szkolenia indywidualne. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: www.pupbialapodlaska.pl. (zakładka aktualności).

Po dofinansowanie na aktywizację osób młodych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 oprócz pośredniaków mogły zabiegać też stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, samorządy, uczelnie czy przedsiębiorcy. Z takiej możliwości skorzystała też lubelska spółka Creator, która zdobyła ponad 1,2 mln. zł wsparcia. Dzięki temu do 30 czerwca 2017 roku będzie realizowała projekt „Horyzonty”, skierowany do osób z województwa lubelskiego w wieku od 15 do 29 lat, które są bezrobotne, nie szkolą się i też nie uczą się w systemie dziennym.

Aby mogli oni łatwiej odnaleźć się na rynku pracy i sprostać oczekiwaniom pracodawców, to spółka zaproponowała im różne formy aktywizacji m.in. szkolenia zawodowe oraz udział w czteromiesięcznym stażu. Rekrutacja do projektu prowadzona jest do końca października. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr tel. 81 526 18 02.

 

Garść informacji o funduszach europejskich
O możliwości pozyskania dofinansowania dowiesz się na Portalu Funduszy Europejskich, który dostępny jest pod adresem: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Tutaj dowiesz się o funduszach
Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich:
Biała Podlaska, ul. Warszawska 14
tel. 83 343 58 44, 83 342 28 82
Chełm, Plac Niepodległości 1
tel. 82 565 19 21, 82 563 02 08
Zamość, ul. Partyzantów 94
tel. 84 638 02 67, 84 639 31 34

Wszystkie punkty działają w poniedziałki od 7.30 do 18.00, a od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30.

Oferta Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich obejmuje m.in.:
– informowanie o warunkach, kryteriach i procedurach przyznawania dotacji oraz gdzie można się o nią starać;
– wyjaśnienie procesu ubiegania się o dofinansowanie;
– pomoc w znalezieniu odpowiedniego projektu dla zainteresowanych dofinansowaniem;
– zaklasyfikowanie pomysłu na projekt do konkretnego priorytetu i działania w programie finansowym z Funduszy Europejskich;
– konsultacje zarówno na etapie przygotowania wniosku, jak i na etapie jego realizacji;
– punkty organizują szkolenia oraz warsztaty na temat Funduszy Europejskich;
– punkty w ramach swojej działalności organizują Mobilne Punkty Informacji w urzędach gmin, magistratach oraz w starostwach powiatowych.

Monika Maryniuk, tygodnik „Słowo Podlasia”, woj. podlaskie

belka

Trwa konkurs dziennikarski pod nazwą „To się dzieje. Fundusze Europejskie”. Jest on kierowany do wszystkich uczestników warsztatów organizowanych w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy regionalnej i lokalnej”.

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij