Trzy dni o funduszach europejskich

Jak zrozumiale pisać o pieniądzach z Unii Europejskiej, jak pokazywać liczby za pomocą infografiki i gdzie szukać informacji o programach unijnych? Przez trzy dni dziennikarze z Małopolski dyskutowali o tym podczas warsztatów w Nowym Sączu.

Było to jedno z pierwszych spotkań w ramach projektu „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalnej”.
Kolejne przed nami ( ramowy program zajęć)

Można? można
Ekspert od funduszy Marcin Giza nie tylko opowiadał, gdzie i w jaki sposób szukać informacji o unijnych pieniądzach. Pokazał także, że można to robić w sposób zrozumiały.
– Jeśli ktoś zastanawiał się, czy o pieniądzach europejskich można mówić ludzkim językiem, to Marcin udowodnił, że się da – ocenił Tadeusz Jachnicki, dziennikarz tygodnika „Przełom” i portalu przelom.pl .

Tłumaczymy i jeszcze raz tłumaczymy
Problem związany z hermetycznością przekazu przez urzędników i na stronach internetowych poświęconych dofinansowaniu unijnemu, był jednym z wiodących podczas dziennikarskich zajęć praktycznych. Bo czytelnik musi rozumieć tekst, który czyta. Dlatego żaden z autorów nie może pisać o pieniądzach z Unii, jeśli nie będzie wiedział, co kryje się za pojęciami: oś priorytetowa, innowacyjna gospodarka, wydatki certyfikowane czy program ponadregionalny.

Blok poświęcony upraszczaniu języka przekazu przy zachowaniu właściwych znaczeń pojęć poprowadził trener, dziennikarz Piotr Tarczyński.

– Skostniałą, urzędniczą, unijną nomenklaturę zawsze zamieniam w swoich artykułach na „język ludzki”. Jednak czasami brakuje pomysłów na zastąpienie niektórych określeń. Zajęcia praktyczne z Piotrem zainspirowały uczestników do wymyślania zamienników. Zanotowałem ich całkiem sporo – podkreślił Paweł Wodniak, redaktor naczelny portalu faktyoswiecim.pl

Graficznie o liczbach
O różnych możliwościach przekładania liczb na obrazy opowiadał w swoim bloku ekspert od infografiki Jacek Gałązka. Tu także nie brakło wielu ćwiczeń.
– Z pewnością wykorzystam doświadczenia Jacka Gałązki przy tworzeniu infografik na moim portalu. Poznałem też proste programy służące do wykonywania infografik, o których wcześniej nie miałem pojęcia – przyznał Paweł Wodniak.
Praktyczne zajęcia były też inspirujące dla Tadeusza Jachnickiego.
– Miałem okazję wcześniej uczestniczyć w spotkaniach z Jackiem Gałązką i mogłoby się wydawać, że kolejne niczego nowego nie wniosą. A jednak. Była okazja, choć krótka, spróbować sił w programach do tworzenia infografik dostępnych online – stwierdził.

Celem warsztatów jest dostarczenie wiedzy o Funduszach Europejskich w latach 2014-2020 oraz pokazanie, jak można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po pieniądze unijne.

Projekt „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalne” jest realizowany w ramach „Konkursu dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

belka

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij