Cóż to jest ta alokacja?

Niedawno w Mielcu próbowaliśmy wspólnie z dziennikarzami z województwa podkarpackiego odpowiedzieć sobie na pytanie czy o funduszach europejskich da się rozmawiać i pisać w sposób zrozumiały, ciekawy dla czytelnika lokalnego tytułu.

– Szkolenie okazało się bardziej przydatne, niż mogłoby się wydawać wcześniej. Do tej pory unikaliśmy tematów związanych z dotacjami unijnymi, gdyż trudno było nam przełożyć język „unijny” na polski. W trakcie szkolenia okazało się, że o funduszach można pisać w sposób łatwy, lekki i przyjemny dla czytelnika – stwierdził Grzegorz Król z Obserwatora Lokalnego Dębica 24

Przede wszystkim wyjaśnialiśmy pojęcia. Zamienialiśmy „euromowę” na „ludzki język”. Oczywiście pod kontrolą eksperta ds. funduszy europejskich, Piotra Marzędy, który wcześniej przystępnie opowiedział o Funduszach Europejskich w latach 2014-2020, oraz pokazał gdzie i jakich informacji szukać. Podał przydatne strony internetowe, na których znaleźć możemy harmonogramy naboru wniosków, systemy wdrażania, główne obszary wsparcia, z podziałem na grupy docelowe itp.

Zadaniem trenerki, dziennikarki Anny Kondraciuk było pokazanie, że można o tym wszystkim pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po pieniądze unijne. Rozmawialiśmy o tekstach, które już powstały, wspólnie analizowaliśmy użyte słownictwo. Na teksty mówiące o wykorzystaniu FE patrzyliśmy jak na nasze codzienne teksty. Wspólnie przekonaliśmy się też, że nawet informacje o wynikach naborów są dobrym tematem na artykuł.

Zadowolona z uczestnictwa w warsztatach jest Monika Świetlińska, redaktor naczelna mielnickiego Korso:
– Po pierwsze, sama poznałam tajniki funduszy i jak je można wykorzystać, po drugie – jak innym podsunąć pomysł na ich wykorzystanie i przekazać to w ciekawy sposób. Nie mogłam sobie odmówić wykorzystania zdobytej wiedzy o UE w swojej gazecie. Powstał, myślę, ciekawy materiał na podstawie wiedzy z warsztatów.

Monika podkreśla też kwestię tego, że tematykę funduszy można przedstawić w ciekawy sposób graficzny, co pokazał Jacek Gałązka, kolejny ekspert, który pracował w Mielcu:
– Mam na myśli infografikę. Bardzo dobry pomysł, który możemy wykorzystać w praktyce. Gdyby ktoś mnie spytał, czy polecam, nie wahałabym się powiedzieć, że jak najbardziej.

Na zdjęciu uczestnicy warsztatów w Mielcu oraz prowadzący Jacek Gałązka. Foto. Olga Migurska

Zapraszamy więc na kolejne warsztaty. Najbliższe w Kędzierzynie Koźlu, Bełchatowie i Tychach. Trwa rekrutacja na kolejne, szczegóły na gazetylokalne.pl, zakładka „FE na jedynce”.

Celem warsztatów jest dostarczenie dziennikarzom wiedzy o Funduszach Europejskich w latach 2014-2020, a przede wszystkim pokazanie jak można o nich pisać w sposób interesujący i zachęcający czytelników do sięgania po środki unijne, oraz by z naszych informacji dowiedzieli się gdzie i po jakie środki mogą sięgać. W programie zajęć również 8-godzinne szkolenie z infografiki, jako nowoczesnej i atrakcyjnej formy przekazu treści.

Warsztaty są częścią projektu: „Fundusze Europejskie na jedynce prasy lokalnej i regionalne” który jest realizowany w ramach „Konkursu dotacji na działania edukacyjne w zakresie Funduszy Europejskich na lata 2014-2020”, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

belka

Tagi :

Aktualności, FE na Jedynkach

Udostępnij