Bez ogrzewania, a zima tuż, tuż

Bez ogrzewania, a zima tuż, tuż  – cz.1.

Państwo Ewa i Stanisław, dwoje emerytów w podeszłym wieku ze znacznym stopniem niepełnosprawności, załamują już ręce. Od kilku lat piszą pisma w sprawie budynku, w którym mieszkają przy ul. Azot. Pism, kierowanych do Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych zebrali już całą teczkę, jednak ciągle brak efektów. Budynek, w którym mieszkają jest w fatalnym stanie. Rozpada się dach, który co roku przecieka. O jego remont mieszkańcy wnioskowali choćby w 2009 roku, wtedy zostali zapewnieni, że na wiosnę 2010 roku zaplanowane są prace. Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Dwoje starszych osób ciągle boryka się z problemem zalewania mieszkania przez nieszczelny dach, a w wyniku tego na sufitach tworzą się zacieki, a w mieszkaniu powstaje grzyb. Jest to szczególnie uciążliwe dla pana Stanisława, który jest astmatykiem.

Kolejnym problemem jest piec, który znajduje się w kuchni. Jest to jedyne źródło ogrzewania w całym mieszkaniu. Piec zużyty jest do tego stopnia, że sadza i dym wydostają się z niego na mieszkanie, pomimo czyszczenia instalacji kominowej. W piśmie z tego roku MZNK zauważył, że faktycznie dalsze użytkowanie pieca nie jest możliwe.

Rozwiązaniem ma być budowa nowego pieca w kuchni oraz dodatkowego w pokoju. Został pominięty jednak temat komina, który mimo jednego remontu, nadal się rozpada. Do czasu, kiedy nie zostanie odbudowany piec kaflowy w kuchni, dwoje starszych ludzi nie może korzystać z obecnego pieca. A niezastosowanie się do tego zakazu może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia – możemy przeczytać dalej w piśmie z MZNK.

Państwo Ewa i Stanisław nie zostali jednak poinformowani, kiedy taki remont ma się odbyć. Bez pieca, przy zbliżających się przymrozkach mają być skazani na użytkowanie zupełnie nieogrzewanego mieszkania, co również zagraża ich zdrowiu i życiu.

W tej sprawie kontaktowaliśmy się dzisiaj z Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych. Jak zapewnił nas rzecznik prasowy Piotr Jamróz, MZNK w przyszłym tygodniu ma odnieść się do tej sprawy.

 

Będą mieć piec, jednak bez sprawnego komina – cz.2.

 Wracamy do interwencji przy ul. Azot. Małżeństwo emerytów ze znacznym stopniem niepełnosprawności od dłuższego czasu pisało pisma do Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie z prośba o wymianę uszkodzonego pieca oraz remont zniszczonego dachu. Jak udało nam się dowiedzieć od rzecznika MZNK, budynek należy do wspólnoty mieszkaniowej, a tylko mieszkanie zajmowane przez dwoje emerytów do Gminy. Ogranicza to działania Gminy, która nie może samodzielnie wykonywać remontów.

Przez MZNK planowana jest wymiana zużytego pieca. Jednak piec bez sprawnych przewodów kominowych nie poprawi obecnej, kiepskiej sytuacji mieszkańców, którzy zostali bez źródła ogrzewania.

Firmie Pawx, która jest zarządcą tej nieruchomości przesłała do MZNK ekspertyzę kominiarską, z której wynika, że: „stan techniczny przewodów kominowych nie pozwala na podłączenie nowych urządzeń grzewczych oraz użytkowanie istniejących”. Firma Pawx również wysłała pismo do MZNK o ustalenie, kto powinien ponieść koszty remontu komina, chcąc ustalić czy ten komina należy uznać ze część wspólną, czy tylko podległa do mieszkania. Natomiast MZNK poprosił zarządcę o informację, czy istnieje możliwość naprawy przewodów kominowych tylko w zakresie potrzeb mieszkania należącego do Gminy.

Ewentualny remont przewodów kominowych oraz dachu w tym budynku uzależniony jest od decyzji wspólnoty. Jeśli taka decyzja zapadnie, Gmina będzie partycypowała w kosztach takiego remontu, zgodnie z udziałami, jakie posiada w tej wspólnocie.

Państwo Ewa i Stanisław ucieszyli się, że nowy piec dostaną jeszcze w tym miesiącu. Jednak przy niesprawianym kominie może okazać się on bezużyteczny, a rodzina nie będzie mogła dalej ogrzewać mieszkania. Sprawa ciągle jest rozwojowa, czekamy na rozpatrzenie wysłanych pism zarówno przez MZNK i firmę Pawx. Wtedy będzie wiadomo, jakie zostaną podjęte decyzje o remoncie komina.

Pani Ewa i Pan Stanisław będą mieli nowy piec i komin – cz.3.

 Na stronie Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych pojawiła się informacja, że w budynku przy ulicy Azot będzie wykonany remont i podłączony piec. Jest to bardzo dobra wiadomość dla lokatorów, Pani Ewy i Pana Stanisława, dla których obecny, zużyty piec jest jedynym źródłem ciepła.

Piec zostanie wymieniony przez MZNK, natomiast przewody kominowe, których stan techniczny nie pozwala na podłączenie nowego urządzenia grzewczego mają zostać wyremontowane przez zarządcę budynku – firmę Pawx. MZNK zobowiązał zarządcę budynku do remontu najszybciej jak to możliwe. Prace powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni i potrwają kolejne dwa tygodnie. Ze względu na to, że w czasie remontu nie ma możliwości palenia w piecach i ogrzewania dwóch mieszkań gminnych, które znajdują się w budynku przy ul. Azot 5, ich lokatorzy otrzymali propozycję przeniesienia się do mieszkań zamiennych.

Georgina Matusiak, „Co Tydzień Jaworzno”

Tekst był nominowany w konkursie SGL Local Press 2015 w kategorii „dziennikarstwo śledcze i interwencyjne”.

Tagi :

SGL Local Press

Udostępnij