Naprawiają świat i jury to doceniło. Za nami gala SGL Local Press

Gala SGL Local Press za nami. Wielu dziennikarzom pozwoliła znaleźć się po tej drugiej stronie. Nie musieli biegać z aparatem, kamerą czy dyktafonem, mogli się za to delektować chwilą i to nie byle jaką.

Galę zainaugurowała prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Alicja Molenda. Nagrody rozdano w dziesięciu kategoriach. Było z czego wybierać, na konkurs wpłynęło bowiem w tym roku 360 prac. Oceniało je jury w składzie: Mariusz Szczygieł (przewodniczący), Marcin Kowalczyk, Marzanna Zielińska, Mariusz Kowalewski, Andrzej Poczobut, Andrzej Grygiel, Tomasz Bonek. Gale prowadziła Grażyna Kaim oraz Mariusz Szczygieł.

Jak podkreślali jurorzy, poziom nadesłanych materiałów był różny. Wiele z nich pokazywało jednak, że w dziennikarze mają świadomość misji, jaka przypadła im w udziale.

– Artykuły z kategorii dziennikarstwo śledcze i interwencyjne pokazują, że państwo naprawiacie świat – zaznaczał Marcin Kowalczyk, członek jury, redaktor naczelny Ekspresu Ilustrowanego.

W tym przypadku należało by powiedzieć, że naprawione zostało schronisko. Od pana dyrektora pośrednio uwolnił je Paweł Pełka z Tygodnika Podhalańskiego, który zwyciężył w tej kategorii. Jego „Schronisko Pana dyrektora” zyskało największe uznanie jurorów.

Dziękuję panu dyrektorowi za to, że dostarczył mi tego tematu, chociaż po tym artykule przestał nim być – mówił podczas odbierania statuetki autor artykułu.

Mariusz Szczygieł, który zaprezentował nominacje w kat. reportaż prasowy, cieszył się, że autorom tekstów, choć niektóre wymagałyby podszlifowania warsztatu, zawsze chodziło o to „coś”. Tutaj najlepszy okazał się Rafał Gratkowski z Tygodnika Podhalańskiego, który napisał „Groszem w proboszcza”.

Bardziej popularna niż rok temu okazała się kategoria video. Prezentująca nominowanych Marzanna Zielińska nie omieszkała choć przez chwilę pochylić się nad każdym z materiałów.

– W m roku państwo sami podnieśliście sobie poprzeczkę – oceniła dziennikarka TVN/TVN24. Tutaj najlepsza okazała się ekipa z jarocinska.pl, która zgłosiła do konkursu materiał „Niedźwiedzie” Przemysława Niewiady.

Dziennikarze z Jarocina zgarnęli w tym roku najwięcej nagród, w tym tę najważniejszą – tytuł „Gazety Roku” (Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ). Na ręce Piotra Piotrowicza, prezesa zarządu Południowej Oficyny Wydawniczej wręczyli ją Maciej Wierzyński i Andrew Nogorski.

– To jest sukces całego zespołu, który przyjechał z Wielkopolski. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Wielkopolanami i możemy ten nasze wartości przywieźć do Warszawy. Od 26 lat pracujemy w Jarocinie. Bez nas jarocińska społeczność byłaby uboższa – mówił.

Tekst i fotografia: Joanna Chrzanowska, Gazeta Lokalna Kutna i regionu.

Wywiady ze zwycięzcami i więcej zdjęć jeszcze w tym miesiącu.

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij