25 lat istnienia tygodnika lokalnego Pałuki świętowano w Żninie

„Najpierw dwutygodnik w formacie A4 przez pół roku redagowany w domu. Po półtora roku – tygodnik. Po ponad trzech latach – przejście na duży format. Szósta drukarnia, trzeci lokal redakcyjny. Najpierw tylko cztery gminy starego powiatu żnińskiego, potem Szubin, Kcynia, Łabiszyn, Barcin i Dąbrowa, w końcu Mogilno i dawny, a potem obecny powiat mogileński oraz Orchowo” – tak Dominik Księski, wydawca i redaktor naczelny tygodnika Pałuki, zaczyna opowieść o historii gazety. W czwartek, 18 lutego, gazeta skończyła 25 lat!

Hucznego świętowania nie było. 25 lat istnienia Pałuk świętowano w redakcji w Żninie. Nie zabrakło jubileuszowego tortu, upominków, życzeń i wspomnień.
Pałuki to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych dla rozwoju gazet lokalnych tygodników w naszym kraju. W 2011 tygodnik został Gazetą Lokalną Roku w konkursie SGL Local Press. W tym samym roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył Dominikowi Księskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Gazeta oraz dziennikarze tygodnika byli wielokrotnie nagradzani w konkursach branżowych, m.in. w 2010 roku w konkursie dla prasy lokalnej „Blaski i cienie budowy demokracji lokalnej”, organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, główną nagrodę – Złote Pióro, otrzymała dziennikarka ze Żnina – Sylwia Wysocka.
O życiu redakcji Pałuk powstała w 2011 roku książka „Moja przygoda w Pałukach”, zawierająca historie z życia wzięte, czyli zdarzenia, które zaistniały podczas pracy w redakcji lub związane z nią. Książka zawiera także tekst o niezależnej prasie lokalnej, a napisana została i wydana z okazji jubileuszu 20-lecia gazety.
Pałuki wraz z tygodnikiem Pałuki i Ziemia Mogileńska osiągają sprzedaż ponad 9.400 egzemplarzy tygodniowo (grudzień 2015, dane ZKDP).

mjk

Na zdjęciu redaktor Pałuk Marta Złotnicka i emerytowany sekretarz redakcji Stanisław Tyrakowski. Fot. Pałuki

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij