„POLSKA W XX WIEKU” – program edukacyjny!

Fundacja Geremka zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli przedmiotu humanistycznego na rozpoczynające się od marca zajęcia, dyskusje i spotkania na temat współczesnej Polski.

„Polska w XX wieku” składa się z 4 weekendowych zjazdów odbywających się w Warszawie od marca do czerwca 2016 r. Nauczyciele wezmą udział w zajęciach analizujących modele edukacji historycznej, warsztatach dotyczących krytycznej interpretacji źródeł. Poznają możliwości wykorzystania dzieł filmowych w dydaktyce na przykładzie „Śmierci prezydenta” Jerzego Kawalerowicza, „Róży” Wojciecha Smarzowskiego, filmowych obrazów Holocaustu, czy kronik filmowych PRL. Będą mogli spojrzeć na Powstanie Warszawskie z perspektywy polityki amerykańskiej.

W programie dla uczniów są warsztaty analizujące wiek XX poprzez najważniejsze fotografie reporterskie, zajęcia o życiu codziennym w przedwojennej, wielokulturowej Warszawie oraz Warszawie czasów okupacji. Uczniowie zapoznają się z postaciami takimi jak Jan Karski i Kazimierz Moczarski. W Muzeum Historii Żydów Polskich wezmą udział w warsztatach dotyczących postaw Polaków wobec Holocaustu. W programie przewidziano również warsztaty o mechanizmach dyskryminacji i uprzedzeń na podstawie przykładów z historii.

Obie grupy spotkają się ze świadkami historii – fotografem Chrisem Niedenthalem oraz córką Kazimierza Moczarskiego, Elżbietą Moczarską; zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wizyty w Warszawie będą wzbogacone o wieczorny program kulturalny stolicy.

Partnerem programu jest Dom Spotkań z Historią, www.dsh.waw.pl., Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, www.wcies.edu.pl oraz Muzeum Historii Żydów Polin www.polin.pl.

Udział w programie jest bezpłatny. Nabór do programu trwa do 19 lutego 2016 r.

Więcej informacji na stronie http://www.geremek.pl/index.php?id=712.
Zachęcamy do zgłaszania się!

Tagi :

Aktualności

Udostępnij