Liderzy nadziei. Kluby Młodych Dziennikarzy w Tadżykistanie – podsumowanie

Wolność wypowiedzi dziennikarzy i obywateli, możliwości rozwoju studentów dziennikarstwa w Polsce, rola Internetu w zdobywaniu informacji – to tematy, które zainteresowały ponad 90 młodych dziennikarzy i ich tadżyckich mentorów.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych wspólnie z organizacją Khurshed w 2015 roku zrealizowały projekt „Liderzy nadziei. Kluby Młodych Dziennikarzy w Tadżykistanie”, którego celem było wsparcie i integracja potencjalnych liderów demokracji – młodych studentów dziennikarstwa w Dushanbe, Kulabie, Kurgantube i Horogu.

W ramach projektu wzmocniliśmy 4 tadżyckie Kluby Młodych Dziennikarzy w materiały edukacyjne i sprzęt. W maju Jurek Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego, Jerzy Kamiński z Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie oraz Vadim Makarenko z Gazety Wyborczej prowadzili 4-dniowe warsztaty dziennikarskie w Kulabie.

Kulob_warsztaty_3 (640x426)

Jurek Jurecki wraz z uczestniczkami warsztatów w Kulabie. Fot. J.Kowalska

Wdrożyliśmy także zasady prowadzenia Konkursu dla młodych dziennikarzy w 4 kategoriach (radio, telewizja, prasa, Internet), którego gala laureatów odbyła się w czerwcu.

Duszanbe_Gala_konkursu (640x560)

Duszanbe_Gala_konkursu_2 (640x488)

Gala Konkursu dla młodych dziennikarzy, Dushanbe, 3 czerwca 2015. Fot. Mazbut Kasimov

Projekt zakończył 2-tygodniowy staż 3 tadżyckich dziennikarek w okresie wyborów parlamentarnych w Polsce. – Zdziwiło mnie, że w Polsce dziennikarze mogą pisać o wszystkim. Mam nadzieję, że kiedyś też będę miała taką gazetę, piszącą o problemach mojego miasta – powiedziała Adolati Makhmadali z Kurgantube po powrocie z Oławy.

KM003_WD_2015_Polska_material_Makhmadali

Zdjęcie otwierające: Warsztaty w Kulabie, 25-28.05.2015 r. Fot. Jurek Jurecki

Projekt „Liderzy nadziei. Kluby Młodych Dziennikarzy w Tadżykistanie” jest współfinansowany ze środków Programu „Wsparcie Demokracji” Fundacji Solidarności finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Tagi :

Tadżykistan 2015

Udostępnij