Gazety lokalne promują czytanie dzieciom w ramach akcji Fundacji ABCXXI

Członkowie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych włączyli się do akcji Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Gazety dołączyły do swoich wydań kalendarze fundacji, zachęcające do czytania dzieciom

Do tegorocznej akcji włączyło się około 20 tytułów. – Zleciliśmy druk miliona kalendarzy – mówi Anna Frydrych z Fundacji ABCXXI. – 100 tysięcy przeznaczyliśmy dla gazet lokalnych. To bardzo dużo, w ubiegłym roku było mniej. Zdecydowało się dużo więcej redakcji. Jest zainteresowanie, wydawcy chcą dołączać nasz kalendarz. To akcja ogólnopolska, będzie trwała do 22 stycznia. Kalendarze trafiły także do bibliotek. 

Redakcje gazet zrzeszonych w SGL umieściły kalendarz w wydaniach grudniowym i styczniowym. Niektóre mają to jeszcze w planach.

1 2

Jedną z gazet, która promuje czytanie dzieciom jest „Gazeta Radomszczańska”. Nie po raz pierwszy wzięła udział w akcji. Numer z kalendarzem ukazał się tuż przed świętami, 23 grudnia 2015. Robert Dąbrowski, redaktor naczelny mówi, że już kilka lat temu angażowali się w promocję czytania i znów do tego wrócili: – Zamówiliśmy 4500 tysiąca kalendarzy, które dołączyliśmy do 4500 płatnych egzemplarzy gazety. Część nakładu przekazujemy bowiem bezpłatnie do bibliotek i instytucji.

(MON)

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” i insert Kalendarza
Już od 15 lat  Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” prowadzi kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju, a także kształtowanie nawyku codziennego czytania w domu, przedszkolu i szkole oraz promocja wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Służą temu m.in. działania edukacyjne, Złota Lista książek polecanych do czytania dzieciom, programy „Czytające Przedszkola” i „Czytające Szkoły”, organizowany przez Fundację co trzy lata Konkurs  Literacki  im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, coroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności to łatwy, tani, przyjazny i skuteczny sposób jego mądrego wychowywania. Czytanie dzieciom jest coraz bardziej potrzebne nie tylko z powodu szybko obniżającego się poziomu czytelnictwa, lecz także alarmującego pogarszania się umiejętności językowych dzieci i młodzieży. Przyczyną jest braku czasu dorosłych w rodzinie na kontakty, rozmowę, czytanie i zabawy z dzieckiem, a także coraz większy wpływ mediów elektronicznych na dzieci od najmłodszego wieku, z których –dodajmy – dzieci nie mogą nauczyć się mowy.

Fundacja działa poprzez sieć ponad 9180 wolontariuszy – nauczycieli, bibliotekarzy i in. – tzw. Koordynatorów i Liderów kampanii czytania, którzy prowadzą promocję czytania dzieciom, organizując programy i imprezy czytelnicze i edukacyjne  w ponad 3460 miejscowościach.

W ramach kampanii czytania prowadzona jest co roku akcja insertowania do pism ogólnopolskich i lokalnych  kalendarzyka „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczny  kalendarz poświęcony 15-leciu kampanii czytania przypomina, jak ważny jest język w rozwoju dziecka i jakie korzyści płyną z regularnego czytania dzieciom.  Kalendarzyk będzie dołączony do Gazety Wyborczej, Polityki, Metrocafe i wielu tytułów prasy lokalnej .

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij