Rzecz Krotoszyńska

Najstarsza gazeta krotoszyńska postała w 1990 r. wraz z odradzają się demokracją. Pomysł i pierwsze finanse przyszły z Komitetu Obywatelskiego. Po trzech latach zyskała prywatnego wydawcę, a w 2000 r. była już oddzielną firmą. Szybko rósł jej nakład (najwyższy – 7500 egz. był w 2000 r.) i zmieniała  periodyczność. Od 1994 r. była  dwutygodnikiem, a od 1997 r. tygodnikiem.

“Rzecz” od początku wspierała samorządność i nową gospodarkę. Propagowała wolne wybory, pokazywała dramatyzm przeobrażeń i zachęcała do aktywności ludzi odrzuconych. Wielokrotnie była uwikłana w trudne polemiki. Wielkim jej tematem byli odkrywani i stawiani jako wzór ludzie.

Od 1994 r. redakcja przyznawała tytuły “Krotoszynianina Roku”. Wśród laureatów dominowali altruiści, ludzie sukcesu, przedsiębiorcy. Słynne stały się spotkania z ciekawymi gośćmi – ks. prof. Tischnerem, Krzysztofem Zanussim, mec. Wende, prof. Miodkiem. Redakcję odwiedzali Jerzy Buzek, Donald Tusk czy Anna Komorowska.

W ciągu prawie 30 lat tygodnik był wielokrotnie honorowany. Najważniejsze z nagród  otrzymali: Iza Bartoś (Marszałka Województwa Wielkopolskiego), Romana Hyszko (Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Poznaniu) i Janusz Urbaniak (Radia Merkury w Poznaniu). W 2011 r. redakcji nadano tytuł “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Do dziś “Rzecz” jest najchętniej czytywanym tygodnikiem Krotoszyna i należy do grupy najbardziej opiniotwórczych czasopism lokalnych w kraju.

Wydawnictwo: Lumen 1852 sp. z o.o.
Wydawca: Janusz Urbaniak
Rok założenia: 1990
Dane teleadresowe: Sienkiewicza 2a/1, 63-700 Krotoszyn, tel. 62 725 33 54
Zasięg: Krotoszyn, Cieszków (woj. dolnośląskie), Kobylin, Koźmin, Pępowo, Pogorzela, Rozdrażew, Sulmierzyce, Zduny
Strona www: rzeczkrotoszynska.p

Dzień ukazywania się tytułu: wtorek
Przynależność do ZKDP: nie
Przynależność do IWP: nie
Przynależność do porozumienia TL: tak
Przynależność do innych organizacji branżowych: nie

Tagi :

Członkowie SGL

Udostępnij