Nowe narzędzia Michała

[Po szkoleniu z infografiki]

Czterdzieści osób wzięło udział w szkoleniu dla dziennikarzy gazet lokalnych, uczestniczących w projektach współorganizowanych przez Bank Zachodni WBK i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Dotyczyło grafiki informacyjnej nie tylko w gazecie, ale też na portalu internetowym.

Dwudniowe szkolenie w centrum Warszawy rozpoczęło się od spotkania z dr. Piotrem Bodył-Szymalą, radcą prawnym BZ WBK, który omówił współpracę na linii media-bank. Dziennikarze dowiedzieli się sporo o tajemnicy bankowej oraz o tym, jakich informacji bank może im udzielić, a jakie nie mogą opuścić murów tej instytucji.

Dalszą część, tę warsztatową, prowadził Jacek Gałązka, którego wielu uczestników znało z poprzednich spotkań, choćby tych w ramach Akademii Prasy Lokalnej. Tym razem prowadził zajęcia z grafiki informacyjnej w gazecie i portalu. Sporo czasu, także w drugim dniu zajęć, poświęcił kreowaniu przekazu infograficznego i układaniu layoutu infografiki.

Uczestnicy szkolenia brali udział także w zajęciach praktycznych. Pierwszym z nich było przygotowanie infografiki w dowolnym programie, z wykorzystaniem jednej z postaci kreskówki Pingwiny z Madagaskaru. Świetnej zabawie towarzyszyło również ocenianie ich pracy przez pozostałych uczestników na czele z Jackiem Gałązką, który pokazywał zarówno mocne strony wykonanych infografik, ale też popełnione błędy.

Na zakończenie szkolenia z wykładem o sposobach zdobywania informacji na temat finansów i bankowości oraz o produktach bankowych w pigułce wystąpił Przemysław Szubański. To dziennikarz, który pracował m.in. w miesięcznikach Businessman, czy Manager, a także w Polskiej Agencji Prasowej.

Co najbardziej utkwiło w pamięci uczestników szkolenia?

– Przede wszystkim poznaliśmy miejsca w internecie, gdzie możemy szukać inspiracji. Szkolenie pokazało wiele możliwości zilustrowania tekstu w gazecie w inny, bardziej atrakcyjny sposób, niż to robiliśmy dotychczas – mówi Karolina Makiej z Gazety Ząbkowickiej.

Potwierdza to Michał Koryczan z Przełomu.

– Dostałem do ręki nowe narzędzia. To moje pierwsze szkolenie z infografik. Dzięki temu będę mógł w większym stopniu wykorzystywać je m.in. na stronach sportowych, które redaguję – mówi.

Jego kolega z tej samej gazety Tadeusz Jachnicki dodaje, że marzy się mu przygotowanie tematu numeru złożonego z jednej, dużej infografiki.

– To szkolenie już pomogło. Zmobilizowało do dłuższego zastanowienia się nad tym, jak poprawnie infografikę przygotować – wyjaśnia Tadeusz Jachnicki.

Joanna Lewandowska z Nowej Gazety Trzebnickiej zapewnia z kolei, że część warsztatowa pozwoliła jej zupełnie inaczej spojrzeć na infografikę niż dotychczas było to w gazecie, w której pracuje.

– Poza tym fajne miejsce, fajni wykładowcy – podkreśla dziennikarka NGT.

Grzegorz Król

Niżej fotoreportaż z zajęć warsztatowych, prowadzonych przez Jacka Gałązkę, autorstwa Grzegorza Króla..

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij