Jubileusz z Marylin

Dwadzieścia pięć lat „Gazety Jarocińskiej” nocą i w książce

Nie milkną echa jubileuszu 25-lecia Gazety Jarocińskiej, zwłaszcza książki jaką z tej okazji napisał  Piotr Piotrowicz, wydawca i wieloletni redaktor naczelny tygodnika. I jego benefisu, który zakończył obchody rocznicy.

Trwały one kilka dni. Rozpoczęły się od Nocy z Gazetą, w czasie której czytelnicy mogli zwiedzić wszystkie zakamarki redakcyjnego budynku. Już na wejściu otrzymywali specjalną rymowaną listę zadań do wykonania. W zabawie wzięło udział kilka pokoleń – od kilkulatków po studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w sumie ponad 300 osób.

W gazetowej Hali Odlotów odbywały się zajęcia dla dzieci. Były kolorowanki, gry o tematyce prasowej i zabawy prowadzone przez kuglarza Alexa. Dla młodszego pokolenia atrakcją Nocy w Gazecie były też maszyny do pisania – trzeba było bowiem napisać swoje imię na tym „starożytnym” sprzęcie. Jak się okazało, nie było to łatwe. Fotografowano się wszędzie, nie tylko na ogromnym krześle w sekretariacie. W internetowym studiu telewizyjnym każdy miał możliwość pobawić się w prezentera pogody, a potem stać się bohaterem „jedynki”, czyli pierwszej strony gazety.

Pamiątką po piątkowym spotkaniu będzie mural zdobiący jedną ze ścian ogrodzenia redakcji.

Finałem obchodów był benefis Piotra Piotrowicza – wydawcy Gazety Jarocińskiej oraz jej wieloletniego redaktora naczelnego. Zamiast napuszonej, patetycznej akademii ku czci była pełna zabawnych anegdot, ale i sentymentalna opowieść o tym, jak doszło do powstania Gazety Jarocińskiej i o tym, co się działo na ziemi jarocińskiej przez minione ćwierćwiecze. O większości z tych zdarzeń można przeczytać w wydanej książce Piotra Piotrowicza zatytułowanej Papierowa szlachta, która na wieczorze wspomnieniowym została po raz pierwszy zaprezentowana publiczności. Fragmenty czytane przez autora przeplatane były występami artystycznymi.

Z okazji jubileuszu pojawiły się też nietypowe prezenty, np. piosenki napisane specjalnie na tę okazję, malowane żarówki czy też obrazy tworzone z użyciem… rdzy. Przy okazji świetnej zabawy można było też wspomóc potrzebujących, wrzucając datek do puszki Fundacji Ogród Marzeń, powołanej pięć lat temu przez Gazetę Jarocińską.

Pierwszy numer tego tygodnika ukazał się od 5 października 1990 roku. Jak wspomina Piotr Piotrowicz, początki to była pasja i chęć uczestnictwa w lokalnym życiu i zachodzących przemianach. Od 1993 roku gazeta weszła na takie obroty, jeśli chodzi o sprzedaż, że przychody gwarantowały jej niezależność.

Przez 25 lat redaktorami naczelnymi Gazety byli: Władysław Staśkiewicz (1990-1993), Piotr Piotrowicz (1993-2012), Aleksandra Pilarczyk (2012-2015, przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego). Od 2015 roku jest nią Anna Legowicz-Gogołkiewicz.

(gj)

Jarocinska_2
Każdy, kto w jubileuszową noc przyszedł do redakcji mógł zmierzyć się z pytaniami w queście.

 

Jarocinska_3
Na benefisie w Hali Odlotów spotkali się ci, dzięki którym w 1990 roku powstała „Gazeta Jarocińska”. Na zdjęciu (od lewej): prezes Piotr Piotrowicz, Aleksandra Pilarczyk, Janusz Zwierzycki, Lidia Staśkiewicz, Władysław Staśkiewicz i Bogdan Udzik.
Jarocinska_4
Podczas Nocy z Gazetą w studiu telewizyjnym można bawić się w prezentera pogody.
Jarocinska_5
W trakcie benefisu w redakcji „powiało” wielkim światem. Zaproszeni goście mieli okazję sfotografować się na „gazetowej ściance”  z wydawcą  i autorem książki „Papierowa szlachta” Piotrem Piotrowiczem. Profesor Piotr C. Kowalski jak przystało na artystę przygotował kilka prezentów – obraz zatytułowany „Niech się kręci”, malowaną żarówkę oraz gruszkę ze swojego sadu w Nienawiszczy.

Zdjęcie na górze strony: „W finale benefisu pojawił się tort urodzinowy oraz „Marylin Monroe”, która odśpiewała „Happy birthday” Piotrowi Piotrowiczowi i „Gazecie Jarocińskiej”. Fot. „Gazeta Jarocińska”

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij