25-lecie „Przełomu”

Spotkali się w pięknym dworze

Tygodnik Przełom świętował zakończenie obchodów swego 25-lecia w Dworze Zieleniewskich w Trzebini. Nie był to przypadkowy wybór – gdy gazeta ukazała się po raz pierwszy, jesienią 1990 roku, jednym z okładkowym tematów była przyszłość tego zaniedbanego wówczas obiektu, zwanego po prostu strasznym. Bo tak wtedy wyglądał. Dziś Dwór kwitnie i kwitnie tygodnik, więc oczywiste było, że spotkanie z okazji Jubileuszu odbyło się właśnie tam.

– Mamy do tego dworu sentyment. Towarzyszyliśmy jego odbudowie, a potem czasom świetności jako instytucji kultury. Tutaj świętowaliśmy 5, 10,15 urodziny gazety. Jesteśmy mocno przywiązani do tego miejsca – powiedziała Alicja Molenda, wydawca Przełomu, witając gości.

Nie było to jednak zwykłe rocznicowe spotkanie. Redakcja postanowiła uczcić swoje ćwierćwiecze ogłaszając Plebiscyt na Osobowości 25-lecia Ziemi Chrzanowskiej: kandydatów nominował zespół redakcyjny, zwycięzców wybrali Czytelnicy. Właśnie tego wieczoru został on rozstrzygnięty.

W kategorii działalność społeczna wygrał Zbigniew Klatka, prowadzący Teatr Ludowy Tradycja z Okleśnej. Teresa Majewska z Grojca zdobyła laur w kategorii kultura – zbudowała Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek. W kategorii sport wygrał Kazimierz Noworyta – prezes TKS Opoka (klub tenisa stołowego). W kategorii biznes statuetkę odebrał Tomasz Żołądź z Trzebini , współwłaściciel firmy TiM Kominki.

– Chciałbym pogratulować wydawcy Przełomu. To jest właśnie osoba zasługująca na to wyróżnienie, ponieważ przez 25 lat prowadzi biznes w bardzo konkurencyjnej branży, jaką są media. Nasz tygodnik stanowi ostoję lokalnej wiedzy. I muszę powiedzieć, że Przełom dobrze pisze, prawdę pisze… – powiedział Tomasz Żołądź

Wreszcie ostatnia kategoria – samorząd i instytucje. Czytelnicy tygodnika zdecydowali, że tytuł osobowości 25-lecia zdobył w niej Tadeusz Arkit, były poseł i burmistrz Libiąża.

Z okazji 25-lecia gazeta zorganizowała także wystawę swoich okładek w jednym z centrów handlowych w Chrzanowie. Na drugiej wystawie, tym razem fotograficznej, pt. Tu zaszła zmiana, prezentowane były najważniejsze przeobrażenia w przestrzeni publicznej w Chrzanowie, Trzebini, Libiążu w minionym 25-leciu. Jej otwarciu towarzyszyły konkursy i niespodzianki dla Czytelników, w tym możliwość uwiecznienia się na okładce gazety.

W Przełomie ukazały się też dwie jubileuszowe wkładki. W dużej części poświęcone były dworowi i jego lokatorom, rodzinie Zieleniewskich. Była historia o tym, jak dwór straszył, potem straszyć przestał, jak wypiękniał i służy społeczności. Przełom pisał i pisze o tym od ćwierćwiecza. W drugiej z wkładek redakcja przygotowała kalendarium 25 lat na Ziemi Chrzanowskiej, był konkurs dla czytelników, dotyczący historii gazety, przypomniano jej najlepsze okładki, nie zabrakło oczywiście wspomnień dziennikarzy i innych pracowników.

Tygodnik Przełom ukazuje się nieprzerwanie od 1990 roku. Alicja Molenda dla gazety rzuciła wtedy badanie kultury Słowian Południowych. Gazetę założyła wspólnie z dwojgiem przyjaciół: Eugeniuszem Kurkiem i Romanem Liszką. Później już samodzielnie – jak powiedziała podczas gali Grażyna Kaim, obecna redaktor naczelna tygodnika – pięknie ją rozwijała.

Niemal od początku z gazetą związana jest także Marzenna Spyt, wtedy maszynistka i pierwszy etatowy pracownik; dzisiaj pracuje w biurze ogłoszeń. Miała zostać pół roku, jest już w zespole 25 lat.

– Maszyny do pisania używaliśmy krótko. Kiedy nastały komputery, niektórzy pracownicy wydawnictwa chcieli się zwalniać. Potem żegnaliśmy pierwszy redakcyjny telefon na korbkę, witając telefony komórkowe, fotograficzny sprzęt analogowy zastępowały aparaty cyfrowe.

Internet zrewolucjonizował wszystko. Nawet zarządzanie treściami w redakcji odbywa się dziś za pomocą systemu informatycznego z dostępem z każdego miejsca kuli ziemskiej – pisze Alicja Molenda w okolicznościowym wydaniu Przełomu o jego historii i teraźniejszości.

Dziś tygodnik znajduje się w gronie największych lokalnych gazet w Polsce. Pod tą samą marką od dziesięciu lat ukazuje się portal internetowy przelom.pl (najlepsza strona internetowa gazety lokalnej w konkursie SGL Local Press 2012).

Od 1990 roku ukazało się 1210 numerów papierowego wydania gazety, w łącznym nakładzie 13.000.000 egzemplarzy. W wydawnictwie pracowało łącznie 96 osób (obecnie 16). Liczba odsłon na portalu przelom.pl to ponad 1.250.000 miesięcznie; liczba unikalnych użytkowników to ponad 110.000

W ciągu 25 lat gazeta, portal internetowy i dziennikarze byli wielokrotnie nagradzani i wyróżniani w ogólnopolskich konkursach. Jedną z najważniejszych jest Nagroda Główna w IV Konkursie Fundacji IDEE dla Niezależnej Prasy Lokalnej (1998). Dwa lata później Fundacja IDEE przyznała Przełomowi tytuł Gazety dziesięciolecia.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystej gali.

(iw)

Tagi :

Bez kategorii

Udostępnij