Warsztaty w Midoune – dziennikarze w akcji.

Co robić, gdy politycy się kłócą, nie myśląc o przyszłości Tunezji? Dlaczego Polacy wspierają tunezyjskie media? Co będzie po warsztatach? – to pierwsze pytania, jakie zadali nam dziennikarze lokalni na Djerbie. 10-13 kwietnia 2014 w Midoun odbyły się polsko-tunezyjskie warsztaty „Journaliste en action” zorganizowane przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Alternative Media (*).

tun9

Praca w grupach. Od chaosu do dziennikarskiej akcji społecznej. Foto: Joanna Kowalska
Praca w grupach. Od chaosu do dziennikarskiej akcji społecznej. Fot. Joanna Kowalska

Pierwsze dwa dni poświęciliśmy doświadczeniu polskiej transformacji, tematom i źródłom w mediach lokalnych, postawą dziennikarza i etyką zawodową. Dziennikarze z 12 miast Tunezji rozpoczęli pracę nad Kodeksem Dobrych Praktyk Dziennikarza Społecznego, a także opracowali plany dziennikarskich akcji społecznych.
Kolejne dwa dni to autoprezentacja w mediach elektronicznych, użyteczność mediów społecznościowych oraz dokumentacja akcji społecznych (blog, video, reportaże fotograficzne i radiowe).

Byłam na wielu seminariach, ale jestem zaskoczona waszymi warsztatami. Wy nas słuchacie i interesuje Was, co myślimy – uważa Sana Sakji z lokalnego radia.

Zajęcia prowadzili: Jurek Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego, Grzegorz Piechota z Gazety Wyborczej, Joanna Kowalska ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oraz Slim Ayedi Jerbia, Mouna Trabelsi i Ali Jabeur z Alternative Media.

(*) Warsztaty projektu „Tunezyjski dziennikarz w akcji”, sfinansowanego ze środków programu „Wsparcie Demokracji” w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Autor: Joanna Kowalska

 tun9_2

tun9_3

Tagi :

Tunezja 2014

Udostępnij