O nas

Zjazd Wydawców SGL, Zakopane. Fot. Archiwum „Tygodnika Podhalańskiego”.

English version / Русская версия

SGL – kim jesteśmy?

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych istnieje od 1998 roku. Skupia 48 wydawców 70 polskich, niezależnych gazet lokalnych i 67 witryn internetowych.

Piętnaście tytułów należących do naszych członków jest obecnych na rynku prasowym ponad 25 lat. Najstarsze towarzyszyły przemianom demokratycznym w naszym kraju w latach 90. Badania czytelnictwa pokazują, po każdy egzemplarz naszych gazet sięgają co tydzień 4 osoby. To dowód na duże przywiązanie mieszkańców do użytecznej, niezależnej informacji lokalnej, prezentującej problemy mieszkańców, ich sukcesy i wartościowe inicjatywy. To siła polskich gazet lokalnych.

Od ponad dekady nasze tytuły są obecne także w sieci. Unikalne treści, obecne w wydaniach papierowych, są także siłą naszych portali internetowych.

Formy działalności

Celem stowarzyszenia jest wspieranie członków w rozwijaniu działalności wydawniczej na poziomie lokalnym, wobec bardzo silnej konkurencji ze strony zachodnich koncernów medialnych i prasy samorządowej.

Jedną z form działalności SGL jest stworzony przez stowarzyszenie, a realizowany obecnie we współpracy z Biurem Reklam Gazet Lokalnych sp. z o.o., projekt Porozumienie Reklamowe Tygodnik Lokalny. Uczestniczy w nim obecnie blisko 130 tytułów lokalnych. TL bazuje na wspólnym badaniu rynku i czytelnictwa.

Inne formy naszej działalności, to systematyczne zjazdy wydawców z udziałem ekspertów, służące wymianie doświadczeń i poszerzaniu wiedzy branżowej, a także cykle szkoleń dedykowane pracownikom naszych wydawnictw: dziennikarzom, handlowcom, grafikom.

Ogólnopolski konkurs dziennikarski

Od 2008 roku Stowarzyszenie Gazet Lokalnych jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego SGL Local Press. Gala Local Press od 2015 roku odbywa się  w Zamku Królewskim w Warszawie.

Każda jego edycja to kilkaset materiałów zgłaszanych do oceny w dziesięciu kategoriach tematycznych oraz wybór gazety roku. Naszymi partnerami w tym przedsięwzięciu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności – fundatorzy nagród specjalnych.

Więcej o konkursie

Projekty zagraniczne

Członkowie SGL od wielu lat dzielą się swym doświadczeniem z wydawcami podobnych gazet w krajach Europy Wschodniej (na Białorusi, Ukrainie, w Mołdawii), Azji Centralnej (Tadżykistan), Tunezji, a nawet w Birmie.

Odbywa się to w ramach projektów zagranicznych, prowadzonych przez stowarzyszenie, służących wsparciu tamtejszych niezależnych mediów papierowych i elektronicznych. Od 2013 roku na stażach w naszych redakcjach przebywało blisko 100 uczestników projektów.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi organizacjami i instytucjami.

English version

Русская версия

Tagi :

O Nas

Udostępnij