Mołdawianki w Chrzanowie

Natalia Chiosa i Tatiana Mitrofan to mołdawskie dziennikarki, które odbywają staż w „Przełomie”. Podpatrują pracę w polskiej gazecie lokalnej oraz uczestniczą w życiu lokalnej społeczności, a w wolnych chwilach poznają atrakcyjne miejsca w okolicy.Dla Natalii z gazety „Expresul” wydawanej w miescie Ungheni to pierwsza wizyta w Polsce. Jak mówi, bardzo jej się podoba, szczególnie architektura – również Chrzanowa.

– Uwagę przyciągają odnowione budynki i kolorowe elewacje oraz kostka brukowa w centrum miasta- opowiada.

Tatiana z tygodnika „Observatorul de Nord” (Soroki) była wcześniej w naszym kraju w 2010 roku. Odwiedziła wówczas m.in. Warszawę, Kraków i Wieliczkę.

Staż Mołdawianek w tym terminie to nie przypadek. Pracują z naszymi dziennikarzami obserwując jednocześnie, jak w polskiej gazecie lokalnej wygląda przygotowywanie informacji do gazety i internetu przed wyborami. Wkrótce będą miały okazję u siebie wykorzystać zdobyte doświadczenia.

Dziewczyny uczestniczyły w biesiadzie patriotycznej w Libiążu. Odwiedziły oświęcimskich strażaków i pobliskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Bardzo zaciekawiła je nasza akcja „Uratuj zwierzaka”.
– W Sorokach jest bardzo duży problem z bezpańskimi psami i kotami – przyznaje Tatiana.

Poznawały również działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.

Projekt „Wybierz media! Mołdawskie gazety lokalne w czasie wyborów” prowadzony przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych jest współfinansowany rzez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

tekst pochodzi z http://przelom.pl/15715-stazystki-z-moldawii-ucza-sie-i-poznaja-ziemie-chrzanowska.html

Tagi :

Mołdawia 2014

Udostępnij