Pobierz widget

Pałuki i Ziemia Mogileńska

Tygodnik Pałuki i Ziemia Mogileńska swym zasięgiem obejmuje powiat mogileński oraz gminy: Orchowo (powiat słupecki) i Trzemeszno (powiat gnieźnieński). Ukazuje się od 1996 r., najpierw jako tygodnik Pałuki, potem jako mutacja Pałuk, w końcu jako samodzielny tytuł. Siedzibą redakcji jest Mogilno.

Pałuki i Ziemia Mogileńska to gazeta niezależna, nie związaną z żadną opcją polityczną, biznesową i jakimkolwiek innym układem władzy. Główną jej rolą jest dostarczanie mieszkańcom informacji. Patrząc władzy na ręce, reporterzy ujawnili wiele afer, jak na przykład fakt funkcjonowania nielegalnej fundacji rozwoju szpitala.

Dowiedz się więcej

Wydawnictwo Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN
Wydawca Dominik Księski
Rok założenia 1996
Zasięg powiat mogileński, gmina Trzemeszno oraz gmina Orchowo
Strona www http://www.palukitv.pl
Telefon 52 30 209 28
E-mail
Nakład 5220
Adres:

Rynek 15, 88-300 Mogilno


Przynależność do ZKDP: tak
Przynależność do IWP: tak
Przynależność do poroz. TL: tak
Przynależność do innych organizacji branżowych: nie

Ostatnio dodane artykuły
Umowy-zlecenia ukryte pod czarnym flamastrem
Piszemy o kolejnych wydatkach w 2014 r. z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Chodzi m.in. o opłacanie trenerów Sokoła Mogilno. Skarbnik Emilia Gałęzewska bez zgody burmistrza nie chce podać tych nazwisk, a burmistrz nawet nie wysłuchał pytań, jakie miał do niego reporter. Dotarliśmy za to do kartki z posiedzenia komisji rewizyjnej, gdzie któryś z członków komisji zapisał zaledwie kilka nazwisk. Jakie nazwiska kryje czarny flamaster, ujawniła członkom komisji pełnomocnik burmistrza do spraw alkoholowych Kinga Lukstaedt.
Zapobiec buntowi sprzątaczek
Pomiary wykonywał Włodzimierz Jopek z praktykantami. Chce tak podzielić teren wpływów, by każda z trzech sprzątaczek miała do wykonywania tyle samo pracy.
Syn szefa Platformy na utrzymaniu alkoholówki
Krzysztof Kaźmierczak od maja do grudnia ubiegłego roku pracował w mogileńskim ratuszu na umowę-zlecenie. Jego 9 pensji (w grudniu pobrał dwie pensje) finansowanych było z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Miał wykonywać prace w amfiteatrze i w jego otoczeniu. Co ciekawe, prace te częściowo dublowały się z czynnościami, jakie w parku po przetargu wykonywała firma Inter-Mal.
Zbierali dla biednych, wrzucili na poddasze
Przed wyborami samorządowymi 16 listopada 2014 r. Młodzi Demokraci przeprowadzili zbiórkę odzieży dla biednych i potrzebujących mieszkańców. Ogłosili publicznie, że worki z odzieżą przekażą do Caritasu przy parafii klasztornej. Miały tam trafić, według słów przewodniczącego Roczka, w środę 12 listopada. Mówili: - Uważamy, że warto zadbać o tych, którzy z różnych przyczyn, nie zawsze mogą sobie pozwolić na nową kurtkę, sweter czy polar. Po trzech miesiącach reporter Pałuk odkrył te same worki z odzieżą na poddaszu lokalu Platformy Obywatelskiej przy pl. Wolności 4/6.
Właścicielka lokalu ma kłopoty z PO
Grażyna Skornia-Cieślewicz wynajmująca od wielu lat Platformie Obywatelskiej lokal przy pl. Wolności 5 w Mogilnie ma duży problem. W tej chwili musi dokładać do czynszu. Narzeka na nieporządek i brud, a okoliczni mieszkańcy na hałasy dochodzące z siedziby PO. Umowę najmu ma z PO w Warszawie. Na miejscu zaś nie może dogadać się z szefem PO w Mogilnie Piotrem Kaźmierczakiem. On utrzymuje, że z lokalem nie ma nic wspólnego i odsyła nas do burmistrza Leszka Duszyńskiego.
400 pracowników SPZOZ bierze na klatę
Do 30 września, głównie w szpitalu w Strzelnie ma być zainwestowane ponad 8 mln zł. Radni mogileńscy PO - Wojciech Baran i Bartosz Nowacki - są zaniepokojeni tym, iż może to oznaczać, że rozbudowy szpitala w Mogilnie nie będzie i była to tylko kiełbasa wyborcza PSL-u.
Sąsiedzi protestują przeciwko rozbudowie Bajki
Burmistrz Ewaryst Matczak mówi, że warunki zabudowy musi Zofii Smółce wydać, choć mieszkańcy sąsiadujących działek nie zgadzają się na dalszą rozbudowę działalności imprezowo-gastronomicznej, wciśniętej między ich posesje, która już w tej chwili spędza im sen z powiek. Mieszkańcy żalą się, że burmistrz nie chce im pomóc, zaś burmistrz zachęca ich do zablokowania wydania pozwolenia na budowę przez Starostwo Powiatowe w Mogilnie. Zofia Smółka jest rozżalona na sąsiadów: - Czego się czepiają i co to kogo obchodzi? To jest typowa złośliwość.
Sylwestrowa gnojówka
Właściciel hodowli świń Andrzej Konieczka twierdzi, że sytuacja tylko chwilowo wymknęła się spod kontroli, bo jedno z szamb przymarzło i nastąpił wyciek. Zapewnia, że wszystkie zalecenia, jakie otrzymał pół roku temu odnośnie funkcjonowania szamb, wykonał. Mieszkańcy zgodnie mówią, że nie chcą likwidacji hodowli świń, tylko dostosowania jej do odpowiednich standardów. - Ja myślałem, że świński problem powróci w maju, a tu powrócił jeszcze pod koniec roku - komentuje wyciek gnojowicy Robert Zdunek.
Gotowe zejście do krypty zachodniej
Nadzór konserwatorski odebrał w klasztorze wykonane prace, m.in.: wyjście z kościoła na wirydarz, odrestaurowane sklepienia w kościele, uzupełnienie ubytków w gotyckich ścianach, rekonstrukcję średniowiecznej podłogi w romańskiej krypcie wschodniej na wzór oryginalnej terakoty z XII-XIII wieku oraz odkryte i odtworzone romańskie zejście do romańskiej krypty zachodniej.
Wybuchł piec, palacz nie żyje
Fala uderzeniowa niszczyła wszystko co napotkała na swej drodze. Budynki gorzelni w Rzadkwinie nadają się tylko do rozbiórki. Maszyny i urządzenia stojące na podwórzu zostały całkowicie zniszczone, a teren pokryty czarną mazią. 10-tonowy element pieca siłą odrzutu przeleciał 300 metrów i spadł na pole. Fragmenty ścian zniszczyły słup energetyczny. 64-letni palacz Ryszard H. poniósł śmierć na miejscu.
Jedynka gazety
Small
Najnowsze artykuły
Gmina Kcynia dostała wezwanie do zwrotu wsparcia finansowego wraz z...
Zakochaj się w książańskiej wiośnie! W tym roku na gości Zamku...
Ponad czterdzieści osób z całej Polski, w tym dwadzieścia z powiatu...
Niektórzy uznają ich za bohaterów, inni za bandytów. O tym kim byli...
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Najwyżej oceniane
Od kilku dni na trasie budowy wschodniej obwodnicy Mogilna,...
Na nietypowe zachowanie bociana można się natknąć przed budynkiem...
Organizations "Alternative Media" and "Association of Local...
To była dla nich sportowa i turystyczna wyprawa, której długo nie...