Pobierz widget

ŻNIN - Burmistrz zapowiada huk

Karol Gapiński, 12 grudzień 2012, 15:10
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, budowa trasy S-5 z obwodnicą Żnina prawdopodobnie nie ruszy w 2014 r., a być może dopiero po 2020 r. Włodarz Żnina planuje w związku z tym zorganizować taki protest społeczny, by głos mieszkańców Pałuk dotarł wreszcie do Warszawy.
ŻNIN - Burmistrz zapowiada huk

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, budowa trasy S-5 z obwodnicą Żnina prawdopodobnie nie ruszy w 2014 r., a być może dopiero po 2020 r.

Burmistrz Żnina Leszek Jakubowski podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poinformował, że wszystko wskazuje na to, iż budowa drogi ekspresowej S-5 nie ruszy w 2014 r. Przesądza o tym odpowiedź na interpelację, którą złożył do Komisji Europejskiej europoseł Janusz Zemke.

W październiku do Żnina przyjechał poseł PO Tomasz Lenz i zapewniał, że w 2014 r. ruszy budowa drogi ekspresowej łączącej m.in. Bydgoszcz z Gnieznem, która będzie uwzględniała w swoim przebiegu obwodnicę Żnina. Te zapewnienia poseł opierał na deklaracjach ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, który spotkał się pod koniec września z prezydentami największych miast naszego regionu. Według tych deklaracji, trasa S-5 na pewno ma przebiegać przez odcinek Gniezno - Bydgoszcz, a w jej przebiegu zakłada się obwodnicę Żnina.

(...) 2. Z powodu ograniczonych środków finansowych polskie władze podjęły decyzję o wycofaniu budowy odcinka drogi S-5 Bydgoszcz - Nowe Marzy z listy projektów zaplanowanych do zrealizowania w ramach obecnej perspektywy finansowej.

3. W ramach projektu „Budowa drogi ekspresowej S-5 Żnin - Gniezno, odcinek Mielno - Gniezno” w obecnym okresie współfinansowana będzie jedynie budowa niewielkiej części odcinka drogi S-5 Gniezno - Bydgoszcz (tj. Gniezno - Mielno). Według informacji otrzymanych przez nas od polskich władz, prace na tym odcinku powinny rozpocząć się w 2013 r., w zależności od dostępnych środków finansowych - brzmiała odpowiedź na interpelację Janusza Zemke, której w imieniu Komisji Europejskiej udzielił Johannes Hahn. Oznaczać to może, że budowy S-5 z obwodnicą Żnina nie doczekamy się przed 2020 r. To samo dotyczy ewentualnej budowy ronda w przebiegu drogi krajowej nr 5 w Żninie.

- Ja myślę, że to przede wszystkim Bydgoszcz rozliczy polityków, bo jest to duże miasto, dla którego brak drogi ekspresowej będzie upokorzeniem. Jednak i my nie zamierzamy stać obojętnie. Rezygnacja z budowy S-5 stoi w sprzeczności ze stanowiskiem ministra transportu. Na spotkaniu z wójtami i burmistrzami naszego regionu ustaliliśmy, że tym razem zrobimy protest wszystkich gmin w tej sprawie, tak żeby w Warszawie zahuczało. Ludzie z sąsiednich gmin przyjadą do Żnina i jednocześnie w tych gminach ościennych zablokowane zostaną przejazdy przez drogi alternatywne, tak ażeby na czas protestu nie były możliwe żadne objazdy - powiedział burmistrz Żnina. Włodarz podkreślał, że droga ekspresowa leży w bezpośrednim interesie nie tylko Żnina, ale i pozostałych gmin powiatu. Także i tych, przez które według założeń nie ma przechodzić. Droga ekspresowa bowiem pozwala przyciągnąć inwestorów. Nawet samorządowcy z Wielkopolski sygnalizowali, że żadne foldery i akcje promocyjne nie spowodowały takiego zainteresowania inwestorów ich gminami, jak droga ekspresowa. Dlatego burmistrz Żnina uważa, że w przypadku skumulowanego protestu w sprawie drogi ekspresowej pomoc i solidarność ze strony sąsiadów z innych gmin powiatu na pewno będzie duża. Burmistrz Żnina przekazał, że takie przynajmniej wnioski można wysnuć po wstępnych rozmowach w trakcie spotkania w włodarzami gmin w ramach omawiania strategii naszego województwa. Takie spotkanie miało miejsce w zeszłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Żninie.

Póki co jednak Leszek Jakubowski nie rozpatruje konkretnych dat jako terminu takiego protestu. Przed podjęciem kroków w celu spowodowania - jak to określił - huku w Warszawie, postanowił jeszcze czekać pewien czas na odpowiedź ministra transportu. Burmistrz przed miesiącem wysłał zapytanie, czy droga S-5 jest w założeniach budżetowych na najbliższy czas, i czeka na odpowiedź. To bowiem, że Unia w swych planach na najbliższy czas nie uwzględnia wsparcia inwestycji, nie musi jeszcze oznaczać, że nie zostanie ona zrealizowana własnymi środkami przez państwo polskie. Jakkolwiek nadzieje te są iluzoryczne, burmistrz postanowił czekać z kolejnym ruchem do czasu uzyskania odpowiedzi na swoje zapytanie.

Radny opozycji Maciej Grabowski po raz kolejny pytał, czy jakieś stanowisko w sprawie rezygnacji z planów budowy S-5 zajęli posłowie z naszego regionu. Tomasz Lenz - wyjaśnijmy - jest reprezentantem innego okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu, niż ten, w którym leżą Pałuki i w ogóle teren przebiegu drogi ekspresowej. Zatem Tomasza Lenza jego wyborcy nie będą rozliczali z braku realizacji planów budowy drogi ekspresowej S-5. Burmistrz Leszek Jakubowski odpowiedział, że nadal nosi się z zamiarem zaproszenia parlamentarzystów z naszego regionu na sesję Rady Miejskiej Żnina. Według oczekiwań samorządowców ze Żnina, droga ekspresowa S-5 musi być priorytetem także dla parlamentarzystów z okręgu bydgoskiego bez względu na to, jaką partię polityczną reprezentują. Zdaniem żnińskich radnych rozliczenie parlamentarzystów z ich zabiegów w celu poprawy infrastruktury na drodze krajowej i wojewódzkich w gminie Żnin jest wskazane, zwłaszcza że przez ostatnie lata zarządcy dróg tłumaczyli odkładanie remontów czy przeprowadzania mniejszych inwestycji kompleksową przebudową drogi. Teraz zaś okazuje się, że te drogi nie doczekały się remontów, a przebudowa też się oddala.

W planach budżetowych województwa kujawsko-pomorskiego na 2013 r. nie znalazł się również zapis o modernizacji dalszego odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 od granic województwa do Żnina (razem z ulicami miasta w przebiegu tej drogi - przede wszystkim ul. Dworcową). Wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa przekazał informację, że ze względu na brak środków droga wojewódzka nr 251 będzie realizowana dopiero od 2014 r. Potwierdza to radny sejmiku wojewódzkiego Zenon Flejter. Dodał on, że w 2013 r. zabezpieczono środki na inną drogę wojewódzką przebiegającą przez powiat żniński. Są to pieniądze na projektowanie drogi Wylatowo - Brzoza. Zenon Flejter przyznał, że przebudowa tej drogi zacznie się najprawdopodobniej od Wylatowa, czyli w powiecie mogileńskim.

Artykuł wyświetlono 1624 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Mapa
Informacje o gazecie
Nazwa
Pałuki
Wydawca
Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN
Rok założenia
1991
Zasięg
powiat żniński oraz dwie gminy powiatu nakielskiego: Szubin i Kcynia
Nakład
6500

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
Zakończyła się budowa sztucznego jeziora na Stobrawie. – Uważam, że...
Mamy za sobą kolejną kampanię wyborczą. Brzydką kampanię, ze...
Aż 10 spośród 13 policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy...
Redakcja „Nowej Gazety Lokalnej”, a także portalu internetowego...
Uwaga!   Konkurs  SGL LOCAL PRESS 2010 w kategorii Samorząd...