Pobierz widget
HISTORIA MAŁYCH OJCZYZN

Ratując życie, ratowali ten świat

Sylwia Bieniek/(mk), 28 marzec 2012, 09:26
Średnia: 0.0 (0 głosów)
15 marca odbyły się uroczyste obchody 69. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków i ukrywanych przez nich Żydach. Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy „Polacy ratują Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945” oraz prezentacja monet okolicznościowych Narodowego Banku Polskiego „Polacy ratujący Żydów – rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich”.
Ratując życie, ratowali ten świat

Warta harcerzy przy grobie rodziny Baranków.

Przed główną częścią obchodów w Miechowskim Domu Kultury odbył się pokaz filmów dokumentalnych o rodzinie Baranków, Kowalskich i Ulmów.

Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. Barbary na miechowskim cmentarzu, koncelebrowana przez kanclerza Kurii Biskupiej w Kielcach Andrzeja Kaszyckiego, oficjała Sądu Biskupiego w Kielcach Karola Stacha, ks. prałata Jerzego Gredkę, ks. kanonika Stanisława Latosińskiego oraz ks. Zbigniewa Grzesińskiego. Po mszy złożono kwiaty na grobie Rodziny Baranków, harcerze wraz z prof. Eugeniuszem Gatnarem i przedstawicielami władz samorządowych, udali się pod pomnik pomordowanych Żydów, który mieści się w pobliżu lasu w Chodowie, aby złożyć kwiaty i oddać hołd pomordowanym.

 

Nie wahali się…

Wyjątkowym wydarzeniem było otwarcie wystawy „Polacy ratują Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945”. Gości zgromadzonych na miechowskim rynku, przywitał burmistrz Dariusz Marczewski.

-Obchodom 69. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków, towarzyszy wystawa poświęcona Polakom, którzy nie wahali się i z wielką odwagą ratowali ludzkie życie – mówił.

Wystawę otworzył dr Marek Lasota - dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

–Dzisiaj mam zaszczyt zaprosić Państwa do zwiedzenia wystawy, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawie stworzonej w Oddziale Rzeszowskim, przy współudziale Oddziału Krakowskiego. Wystawa pokazuje tych, którzy zapłacili cenę najwyższą - ludzi, którzy nie wahali się pomóc tym, których nierzadko nawet nie znali… Rodziny Baranków, Ulmów, Kowalskich i wiele innych polskich rodzin, ryzykowały wszystkim i poniosły najtragiczniejsze konsekwencje tego ryzyka. Być może zawdzięczamy im to, że ten świat istnieje i możemy się tutaj spotkać. Nie zapominajmy o Żydach, ich grobie i o tych, którzy uratowali świat- mówił.

Ekspozycja przedstawia zdjęcia, krótkie opisy losów rodzin, zarówno polskich jak i żydowskich, miejsca, w których ukrywano Żydów, a także informacje o zamordowanych za niesioną im pomoc. Ludności żydowskiej pomagali także duchowni, którzy wydawali im metryki chrztu, zapewniali schronienie m.in. w piwnicach budynków klasztornych czy też pomagali w ucieczce z gett. Na wystawie wyeksponowane zostały mapy z lat 1939-1945, obejmujące tereny obecnych województw małopolskiego i podkarpackiego, a także listy osób zamordowanych za udzielanie pomocy Żydom. Zdjęcia wykorzystane w ekspozycji pochodzą m.in. z prywatnych zbiorów rodzin, z archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, a także ze zbiorów oddziałów IPN.

Od 1963 roku Instytut Yad Vashem przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” osobom, które ratowały życie ludności żydowskiej, jednocześnie narażając na śmierć siebie i swoich bliskich podczas II wojny światowej. Fotografie prezentują także nagrodzonych tym tytułem. Na medalu umieszczono napis pochodzący z Talmudu, który głosi: "Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat".

 

Symboliczna moneta

Kolejną częścią obchodów było wręczenie monet okolicznościowych, wydanych przez NBP, specjalnie z tej okazji. Mateusz Szpytma – historyk IPN w Krakowie, przywołał wydarzenia sprzed lat, związane z rodzinami Ulmów, Kowalskich i Baranków oraz sytuację Żydów w czasie II wojny światowej.

- Przypadków ukrywania Żydów, o których jeszcze nie wiemy jest wiele i mam nadzieję, że będą wychodziły na światło dzienne. Może dzięki takim uroczystościom jak ta, znajdą się osoby, które znają podobne historie” – mówił. W jednej z publikacji jaką przeczytał, odnalazł fragment dotyczący Miechowa, w którym autor pisał: „Na terenie Miechowa w czasie II wojny światowej, a konkretnie 25 marca 1943 roku, aresztowano 21 osób, w tym 18 pracowników starostwa wraz z burmistrzem na czele, za pomoc w wyrabianiu fałszywych papierów dla ukrywanych Żydów.

Po wstępie historycznym, prof. Eugeniusz Gatnar z krakowskiego oddziału NBP, przystąpił do prezentacji monet okolicznościowych.

–To dwie monety kolekcjonerskie, które NBP wyemitował w serii „Polacy ratujący Żydów.Jest to moneta srebrna o nominale 20 zł i moneta ze stopu Nordic Gold o nominale 2 zł. NBP w swojej misji upamiętniania ważnych dla historii Polski miejsc, postaci, zabytków kultury, chce złożyć hołd bohaterskim rodzinom: Baranków, Ulmów i Kowalskich, którzy poświęcili swoje życie i w tym strasznym czasie bezlitosnego terroru, zachowali człowieczeństwo – mówił.

Monety wręczono osobom ratującym Żydów, podczas II wojny światowej oraz kultywującym pamięć o nich. Wręczał je prof. Eugeniusz Gatnar z zarządu NBP w Krakowie. Towarzyszył mu Michał Biernacki – prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie, który przekazywał okolicznościowy znaczek pocztowy.

Zestaw pamiątek otrzymali m.in. krewni rodziny Baranków i Skuchów: z Siedlisk – Irena Mucha, Zbigniew Żak, z Miechowa – Maria Siniarska, Emilia Śliwoń, Tadeusz Mucha, Barbara Biernacka, Joanna Robakowska, z Krakowa – Maria Kowalczewska, Zenon Skucha, Adam Żak, z Warszawy – Alicja Sztern, Paweł Chindelewicz, dr Jerzy Skucha, z Biskupic – Genowefa Miszczyk, Aleksandra Gajos, z Komorowa – Jolanta Kobylec, z Wężerowa – Aniela Łyczko, z Charsznicy – Adam Czarnecki, z Wrocławia – Danuta Furdyna, Jerzy Baranek, Stanisław Baranek, z Nowej Dęby – Stanisław Mucha, z Bielska - Białej – Wanda Michałowska, z Sosnowca – bp Piotr Skucha, z Lublińca – Mieczysław Żak oraz odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – Honorata Rosa z Krakowa i Mieczysław Konieczny z Młodzaw Dużych.

Na zakończenie uroczystości Dorota Szymańska z domu Baranek wraz z córką Aleksandrą wręczyły kwiaty Alicji Sztern – bratanicy zamordowanego Wincentego Baranka.

 

Wspólny wysiłek

– „Działalność edukacyjna, którą staramy się prowadzić, jest bardzo ważna dla młodego pokolenia” – zapewniał dr Marek Lasota, dyrektor krakowskiego IPN i dlatego przekazał burmistrzowi pakiety edukacyjne dla miechowskich szkół, dotyczące martyrologii Polaków i Żydów.

Miechowska uroczystość została zorganizowana dzięki współpracy Oddziałów IPN w Krakowie i Rzeszowie, Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie i burmistrza Gminy i Miasta Miechów Dariusza Marczewskiego, ks. prałata Jerzego Gredki, Urzędu Pocztowego w Miechowie, a także dzięki wieloletnim staraniom Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie i członków rodzin Skuchów i Baranków. Dzięki Stowarzyszeniu udało się również odnowić w 2011r. grób rodziny Baranków na cmentarzu parafialnym w Miechowie oraz zamontować tablicę informacyjną o okolicznościach tragedii.

Artykuł wyświetlono 1852 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Mapa
Informacje o gazecie
Nazwa
Wieści Miechowskie
Wydawca
FAMA
Rok założenia
1999
Zasięg
powiat miechowski
Nakład
1300

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
Już w połowie tygodnia radni powiatowi i miejscy wybiorą nowe...
Dyrektor głomskiej szkoły była gotowa zrezygnować z funkcji...
Z doktorem Januszem CHOLEWIŃSKIM, specjalistą medycyny paliatywnej,...
Prokuratura bada sprawę wrzesińskiego geodety. Pierwsze głowy już...
W sobotę w Wągrowcu gościli Roman Czejarek oraz Sława Bieńczycka...