Pobierz widget
HISTORIA MAŁYCH OJCZYZN

Ratując życie, ratowali ten świat

Sylwia Bieniek/(mk), 28 marzec 2012, 09:26
Średnia: 0.0 (0 głosów)
15 marca odbyły się uroczyste obchody 69. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków i ukrywanych przez nich Żydach. Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy „Polacy ratują Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945” oraz prezentacja monet okolicznościowych Narodowego Banku Polskiego „Polacy ratujący Żydów – rodzina Ulmów, Baranków, Kowalskich”.
Ratując życie, ratowali ten świat

Warta harcerzy przy grobie rodziny Baranków.

Przed główną częścią obchodów w Miechowskim Domu Kultury odbył się pokaz filmów dokumentalnych o rodzinie Baranków, Kowalskich i Ulmów.

Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. Barbary na miechowskim cmentarzu, koncelebrowana przez kanclerza Kurii Biskupiej w Kielcach Andrzeja Kaszyckiego, oficjała Sądu Biskupiego w Kielcach Karola Stacha, ks. prałata Jerzego Gredkę, ks. kanonika Stanisława Latosińskiego oraz ks. Zbigniewa Grzesińskiego. Po mszy złożono kwiaty na grobie Rodziny Baranków, harcerze wraz z prof. Eugeniuszem Gatnarem i przedstawicielami władz samorządowych, udali się pod pomnik pomordowanych Żydów, który mieści się w pobliżu lasu w Chodowie, aby złożyć kwiaty i oddać hołd pomordowanym.

 

Nie wahali się…

Wyjątkowym wydarzeniem było otwarcie wystawy „Polacy ratują Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945”. Gości zgromadzonych na miechowskim rynku, przywitał burmistrz Dariusz Marczewski.

-Obchodom 69. rocznicy zbrodni na rodzinie Baranków, towarzyszy wystawa poświęcona Polakom, którzy nie wahali się i z wielką odwagą ratowali ludzkie życie – mówił.

Wystawę otworzył dr Marek Lasota - dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

–Dzisiaj mam zaszczyt zaprosić Państwa do zwiedzenia wystawy, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawie stworzonej w Oddziale Rzeszowskim, przy współudziale Oddziału Krakowskiego. Wystawa pokazuje tych, którzy zapłacili cenę najwyższą - ludzi, którzy nie wahali się pomóc tym, których nierzadko nawet nie znali… Rodziny Baranków, Ulmów, Kowalskich i wiele innych polskich rodzin, ryzykowały wszystkim i poniosły najtragiczniejsze konsekwencje tego ryzyka. Być może zawdzięczamy im to, że ten świat istnieje i możemy się tutaj spotkać. Nie zapominajmy o Żydach, ich grobie i o tych, którzy uratowali świat- mówił.

Ekspozycja przedstawia zdjęcia, krótkie opisy losów rodzin, zarówno polskich jak i żydowskich, miejsca, w których ukrywano Żydów, a także informacje o zamordowanych za niesioną im pomoc. Ludności żydowskiej pomagali także duchowni, którzy wydawali im metryki chrztu, zapewniali schronienie m.in. w piwnicach budynków klasztornych czy też pomagali w ucieczce z gett. Na wystawie wyeksponowane zostały mapy z lat 1939-1945, obejmujące tereny obecnych województw małopolskiego i podkarpackiego, a także listy osób zamordowanych za udzielanie pomocy Żydom. Zdjęcia wykorzystane w ekspozycji pochodzą m.in. z prywatnych zbiorów rodzin, z archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, a także ze zbiorów oddziałów IPN.

Od 1963 roku Instytut Yad Vashem przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” osobom, które ratowały życie ludności żydowskiej, jednocześnie narażając na śmierć siebie i swoich bliskich podczas II wojny światowej. Fotografie prezentują także nagrodzonych tym tytułem. Na medalu umieszczono napis pochodzący z Talmudu, który głosi: "Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat".

 

Symboliczna moneta

Kolejną częścią obchodów było wręczenie monet okolicznościowych, wydanych przez NBP, specjalnie z tej okazji. Mateusz Szpytma – historyk IPN w Krakowie, przywołał wydarzenia sprzed lat, związane z rodzinami Ulmów, Kowalskich i Baranków oraz sytuację Żydów w czasie II wojny światowej.

- Przypadków ukrywania Żydów, o których jeszcze nie wiemy jest wiele i mam nadzieję, że będą wychodziły na światło dzienne. Może dzięki takim uroczystościom jak ta, znajdą się osoby, które znają podobne historie” – mówił. W jednej z publikacji jaką przeczytał, odnalazł fragment dotyczący Miechowa, w którym autor pisał: „Na terenie Miechowa w czasie II wojny światowej, a konkretnie 25 marca 1943 roku, aresztowano 21 osób, w tym 18 pracowników starostwa wraz z burmistrzem na czele, za pomoc w wyrabianiu fałszywych papierów dla ukrywanych Żydów.

Po wstępie historycznym, prof. Eugeniusz Gatnar z krakowskiego oddziału NBP, przystąpił do prezentacji monet okolicznościowych.

–To dwie monety kolekcjonerskie, które NBP wyemitował w serii „Polacy ratujący Żydów.Jest to moneta srebrna o nominale 20 zł i moneta ze stopu Nordic Gold o nominale 2 zł. NBP w swojej misji upamiętniania ważnych dla historii Polski miejsc, postaci, zabytków kultury, chce złożyć hołd bohaterskim rodzinom: Baranków, Ulmów i Kowalskich, którzy poświęcili swoje życie i w tym strasznym czasie bezlitosnego terroru, zachowali człowieczeństwo – mówił.

Monety wręczono osobom ratującym Żydów, podczas II wojny światowej oraz kultywującym pamięć o nich. Wręczał je prof. Eugeniusz Gatnar z zarządu NBP w Krakowie. Towarzyszył mu Michał Biernacki – prezes Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie, który przekazywał okolicznościowy znaczek pocztowy.

Zestaw pamiątek otrzymali m.in. krewni rodziny Baranków i Skuchów: z Siedlisk – Irena Mucha, Zbigniew Żak, z Miechowa – Maria Siniarska, Emilia Śliwoń, Tadeusz Mucha, Barbara Biernacka, Joanna Robakowska, z Krakowa – Maria Kowalczewska, Zenon Skucha, Adam Żak, z Warszawy – Alicja Sztern, Paweł Chindelewicz, dr Jerzy Skucha, z Biskupic – Genowefa Miszczyk, Aleksandra Gajos, z Komorowa – Jolanta Kobylec, z Wężerowa – Aniela Łyczko, z Charsznicy – Adam Czarnecki, z Wrocławia – Danuta Furdyna, Jerzy Baranek, Stanisław Baranek, z Nowej Dęby – Stanisław Mucha, z Bielska - Białej – Wanda Michałowska, z Sosnowca – bp Piotr Skucha, z Lublińca – Mieczysław Żak oraz odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – Honorata Rosa z Krakowa i Mieczysław Konieczny z Młodzaw Dużych.

Na zakończenie uroczystości Dorota Szymańska z domu Baranek wraz z córką Aleksandrą wręczyły kwiaty Alicji Sztern – bratanicy zamordowanego Wincentego Baranka.

 

Wspólny wysiłek

– „Działalność edukacyjna, którą staramy się prowadzić, jest bardzo ważna dla młodego pokolenia” – zapewniał dr Marek Lasota, dyrektor krakowskiego IPN i dlatego przekazał burmistrzowi pakiety edukacyjne dla miechowskich szkół, dotyczące martyrologii Polaków i Żydów.

Miechowska uroczystość została zorganizowana dzięki współpracy Oddziałów IPN w Krakowie i Rzeszowie, Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie i burmistrza Gminy i Miasta Miechów Dariusza Marczewskiego, ks. prałata Jerzego Gredki, Urzędu Pocztowego w Miechowie, a także dzięki wieloletnim staraniom Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie i członków rodzin Skuchów i Baranków. Dzięki Stowarzyszeniu udało się również odnowić w 2011r. grób rodziny Baranków na cmentarzu parafialnym w Miechowie oraz zamontować tablicę informacyjną o okolicznościach tragedii.

Artykuł wyświetlono 1647 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Mapa
Informacje o gazecie
Nazwa
Wieści Miechowskie
Wydawca
FAMA
Rok założenia
1999
Zasięg
powiat miechowski
Nakład
1500

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
Dziś rano odnaleziono ciała czworga turystów z Warszawy, którzy od...
Już w połowie tygodnia radni powiatowi i miejscy wybiorą nowe...
Wągrowiecka policja ramię w ramię z trzcianecką prokuraturą strzela...
Pobicie przez zamaskowanych bandytów. Uszkodzenie cmentarnego...
Mimo tego, że 2 października 2010 roku zamknięto w Polsce wszystkie...