Pobierz widget

POWIDZ - WOJSKOWE LOTNISKO - LOTY DOPIERO SIĘ ZACZNĄ

19 październik 2009, 14:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
,Lotnisko w Powidzu będzie się rozwijało. Na przełomie roku będziemy ściągali jednostki lotnicze z rozwiązywanych baz lotniczych we Wrocławiu i w Bydgoszczy. To są jednak samoloty transportowe oraz śmigłowce niesprawiające dużo hałasu. Będzie intensywniejszy ruch lotniczy, ale raczej nie będziemy generowali hałasu takiego, jak to było w przypadku SU-22. Wówczas było wykonywanych setki lotów, a hałas był niesamowity. Teraz jest inaczej'' – podkreślił Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego – gen. bryg. pil Tadeusz Mikutel.
POWIDZ - WOJSKOWE LOTNISKO - LOTY DOPIERO SIĘ ZACZNĄ

W poprzednim numerze informowaliśmy o skargach na zakłócanie spokoju przez wojskowe samoloty. Obiecaliśmy do tematu wrócić. Co prawda wojsko było mocno zdziwione poruszaną przez nas kwestią, gdy poprosiliśmy, by ustosunkowali się do tej tematu, to jednak ich wyjaśnienia mogą wielu zaskoczyć.

,,W ostatnich trzech miesiącach operacji powietrznych, czyli startów i lądowań mieliśmy 1 tys. 151, a więc około dziesięciu lotów dziennie. Przykładowo lotnisko w Bydgoszczy w ciągu ośmiu dni ma 1 tys. 300 operacji powietrznych. W naszym przypadku to nie są cyfry, którymi można się pochwalić. W końcu jesteśmy po to, by latać. Tak jednak przedstawia się obecnie kwestia lotów'' – poinformował Dowódca 14. eskadry lotnictwa transportowego (podlega pod dowództwo 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego) - ppłk pil. Mieczysław Goudyn, zaznaczając, że stacjonujący w Powidzu między innymi C-130 Herkules jest tu największy i być może dlatego sądzi się, iż z racji jego gabarytów musi robić dużo hałasu, co jest nieprawdą - ,,samolot ten nie ma żadnych ograniczeń hałasu na żadnych lotniskach. Ten samolot nie hałasuje, podobnie rzecz ma się z Bryzami, więc jest co najmniej dziwne, że są zarzuty i pretensje o hałas spowodowany przez wojskowe samoloty. Wystarczy usłyszeć przelot samolotu F-16, gdzie dwie eskadry stacjonują w Krzesinach pod Poznaniem, wówczas można mówić o hałasie'' – skwitował Dowódca 14. eltr ppłk pil. Mieczysław Goudyn.

Ponadto jak wynika z informacji Dowódcy 3. SLTr. - gen. bryg. pil Tadeusza Mikutela powidzkie lotnisko nie należy obecnie do najczęściej używanych, gdyż intensywność wykonywania lotów, w porównaniu z latami poprzednimi, jest w zasadzie znikoma. Sytuacja ta spowodowana jest... brakiem samolotów odrzutowych, czyli tych, które stwarzały najwięcej hałasu. One przeniesione zostały do Świdwina. Natomiast samolotów transportowych na powidzkim lotnisku jest obecnie niewiele – ,,posiadamy jednego Herkulesa i trzy Bryzy. Z racji ich budowy konstrukcyjnej emitują one niewiele hałasu. Poza tym, z różnych przyczyn finansowo - technicznych, za wiele na razie nie latają. Piloci szkolący się na nich intensywnie, kierowani są przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, a tu jest prowadzone tylko doszkalanie i podtrzymywanie nawyków, które i tak wykonywane są stosunkowo rzadko. Poza tym, gdy jeszcze stacjonowały tu samoloty odrzutowe, większość ruchu lotniczego skupiała się w okolicy lotniska, natomiast samoloty transportowe nie latają wokół własnego lotniska, a raczej odbywają loty długodystansowe. Trzeba także pamiętać, że ruch cywilny w okolicach lotniska powidzkiego też jest znaczący. Ruch lotniczy zwiększa się w takim stopniu, że coraz częściej zgłaszają się cywile, którzy chcą uzyskać zgodę od nas na lądowanie tu w Powidzu. Całe szczęście dla nas, że cywil, który chce wylądować w Powidzu, musi mieć na to zgodę Dowódcy Sił Powietrznych i ponieść odpowiednie opłaty lotniskowe. Od wyjścia SU-22 od roku 2007 do przyjścia eskadr transportowo – łącznikowych do 2010 znowu mija kawał czas, kiedy intensywność lotów jest znikoma. Myślę, że ludzie się trochę odzwyczaili od obecności tu sił powietrznych'' – zwrócił uwagę Dowódca 3. SLTr – gen. bryg. pil Tadeusz Mikutel.

,,Nie każdy wie, że my płacimy ekologom za hałas. Przyjeżdża odpowiednia ekipa i robi pomiary określając, czy spełniamy odpowiednie normy. Za czasów bytności tu SU – 22 płaciliśmy olbrzymie sumy. Obecnie te samoloty, które my tu mamy spełniają wszystkie normy międzynarodowe – poinformował Dowódca 33 Bazy Lotniczej w Powidzu – płk dypl. pil Lesław Dubaj.

Panowie jednogłośnie podkreślają, iż mają nadzieję, że mieszkańcy począwszy od Słupcy, a kończąc na Gnieźnie pozytywnie odczują obecność wojska na tym terenie. Bloki, które Wojskowa Agencja Mieszkaniowa oddała na ulicy Pogodnej w Witkowie to podobno dopiero początek. ,,W Witkowie mają powstać kolejne, ale Wojkowa Agencja Mieszkaniowa ma zamiar budować bloki także w Słupcy. Gdy były przymiarki do utworzenia tu bazy natowskiej, wówczas okoliczne samorządy zgłaszały tereny, które mogłyby odstąpić wojsku. Teraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa chce wykorzystać te deklaracje władz. Podobno Słupca jest w stanie teren deklarowany wcześniej udostępnić wojsku pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Wówczas powstałoby tam kilka bloków. Odległość dojazdu do lotniska ze Słupcy jest podobna jak z Witkowa, a poza tym Słupca dla wielu robi się bardziej atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania, gdyż leży blisko autostrady. Baza w Powidzu rozrośnie się mniej więcej od tysiąca do 1.500 ludzi. Za tym stoi przypływ gotówki. Pieniądze wydaje się zazwyczaj tam, gdzie się mieszka. Herkulesy będą tu latały jeszcze ładnych kilka lat'' – wyjaśnił Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego – gen. bryg. pil Tadeusz Mikutel.

MB.

Artykuł wyświetlono 3047 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Informacje o gazecie
Nazwa
Gazeta Słupecka
Wydawca
Print
Rok założenia
1989
Zasięg
Powiaty: słupecki, wrzesiński, gnieźnieński i koniński
Nakład
3500

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
Koniec z opłatą za posiadanie psa! Co piaty wągrowczanin migał się...
Świeże mleko dowożone jest codziennie wieczorem, około 19. Od...
Na nietypowe zachowanie bociana można się natknąć przed budynkiem...
To naprawdę są ludzie bez skrupułów. Przez kilka tygodni brutalnie...
Szósty grudnia, a mikołajów jak na lekarstwo. - Nie widać ich na...