Pobierz widget

KĘDZIERZYN-KOŻLE - ZAOSTRZA SIĘ SPRZECIW WOBEC BUDOWY MODUŁÓW SOCJALNYCH

24 czerwiec 2010, 23:49
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Upłynął już termin składania ofert w przetargu na budowę socjalnych mieszkań modułowych w Lenartowicach. Wykonawca inwestycji ciągle nie został wybrany. Tymczasem wśród mieszkańców osiedla rośnie determinacja, by do budowy modułów w zakresie ustalonym przez miasto w ogóle nie dopuścić.
KĘDZIERZYN-KOŻLE - ZAOSTRZA SIĘ SPRZECIW WOBEC BUDOWY MODUŁÓW SOCJALNYCH

- Podjęcie decyzji o budowie tych domów jest elementem gry wyborczej. Ukłonem władzy w kierunku elektoratu socjalnego. Nikt jednak nie bierze pod uwagę jej skutków - uważa Telesfor Jankowski, przewodniczący Rady Osiedla Lenartowice, i dodaje, że na lokalizację domów modułowych świadomie wybrano właśnie to osiedle, gdyż mieszka tu zaledwie 350 osób, z czego 310 jest uprawnionych do głosowania. W kalkulacjach wyborczych oznacza to niewielką utratę poparcia.


Nie chcą „getta”

W ubiegły piątek Rada Osiedla Lenartowice zorganizowała specjalne spotkanie informacyjne w budynku Środowiskowego Hufca Pracy przy ulicy Nowowiejskiej - tej samej, przy której miasto chce zbudować domy modułowe. Niemal wszyscy mieszkańcy Lenartowic nie godzą się na nowe sąsiedztwo. Obszernie argumentują swoje stanowisko. Obawiają się, że ich osiedle - które bardziej przypomina śląską wieś, a nie dzielnicę przemysłowego miasta - zamieni się w socjalne getto. Jeśli plany budowy mieszkań modułowych zostaną zrealizowane, Lenartowicom przybędzie 160 nowych mieszkańców, a więc blisko połowa aktualnej populacji osiedla. Ta liczba osób - szacują - na którymś z dużych osiedli miejskich nie byłaby aż tak dużym problemem, bo stanowiliby oni zaledwie kilka procent mieszkańców, a zatem musieliby podporządkować się panującemu ładowi społecznemu.

W Lenartowicach takiej presji nie będzie. Tłumaczą dalej, że nie chodzi im o izolowanie osiedla od reszty miasta, bo z otwartymi ramionami witają każdego nowego mieszkańca. Coraz więcej osób z innych części Kędzierzyna-Koźla kupuje tu działki i buduje domy. Tylko że w tym przypadku rzecz dotyczy wyjątkowo trudnego sąsiedztwa. W domach socjalnych mają zamieszkać najbardziej problemowi obywatele miasta, często wywodzący się ze środowisk patologicznych. Ich także byliby w stanie przyjąć, ale nie w takiej liczbie, jak zaplanowało miasto.


Zagrożona tradycja

- Nie jest tak, że odmawiamy pomocy ludziom autentycznie biednym, bo to nie oni mają tu zamieszkać, a ci, którzy świadomie nie chcą pracować i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Teraz spycha się na nas ten problem, nawet z nami nie rozmawiając. A my po prostu mamy na względzie nasze bezpieczeństwo - nie ukrywa Jerzy Pałys, mieszkaniec Lenartowic i powiatowy radny. - Na naszym osiedlu mieszkają ludzie życiowo ustabilizowani. Tutaj, w odróżnieniu od innych osiedli, żyjemy według starych śląskich norm. Wychowujemy nasze dzieci w tradycyjnych wartościach. Będziemy walczyć, by to utrzymać - zapowiada.

W Lenartowicach boją się, że 160 nowych sąsiadów szybko zdominuje dotychczasowych mieszkańców i pogrąży osiedle, które zacznie być kojarzone z marginesem społecznym. To zahamuje dotychczasowy kierunek rozwoju Lenartowic, bo ludzie nie będą chcieli kupować tu działek. Obniży się także wartość już istniejących domów.

- Wystarczy spojrzeć na skalę zniszczeń w blokach socjalnych kilka lat temu zbudowanych na Blachowni. Mamy pełne prawo domniemywać, że to samo będzie dziać się w kontenerach. Spokojne i zadbane Lenartowice mogą zamienić się w „slumsy Kędzierzyna-Koźla” - uważa przewodniczący Jankowski. - Także miasto ma tego świadomość, co potwierdzają zapisy w dokumentacji przetargowej, gdzie jest mowa o tym, by domy socjalne pozbawić części wspólnych i maksymalnie ograniczyć elementy architektoniczne w obawie przed dewastacją.


Nic nie jest pewne

O budowie kontenerowych lokali socjalnych w Lenartowicach mówi się już od 2008 r. Od tamtej pory władze miasta z różnym natężeniem prowadziły w tej sprawie rozmowy z mieszkańcami osiedla. Nigdy jednak nie osiągnięto porozumienia. Spór odżył po ogłoszeniu przetargu na budowę modułów. Mieszkańcy mają za złe miastu, że nikt ich o tym nie uprzedził, a przygotowań do inwestycji nie poprzedziło spotkanie wznawiające rozmowy o problemie. Dlatego powołali do życia komitet obrony Lenartowic. Chcą działać na wszystkich frontach, by zablokować budowę modułów. Będą próbowali rozmawiać z władzami miasta, ale także interweniować u Rzecznika Praw Obywatelskich. Będą próbowali rozpoznać możliwość złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Być może jednak wcale nie będą musieli. Zdaniem wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Brygidy Kolendy-Łabuś wokół całej sprawy wywołano niepotrzebną gorączkę, podczas gdy przetarg na budowę mieszkań modułowych ciągle nie został rozstrzygnięty i nie wiadomo, czy w ogóle będzie. Aktualnie w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 1,8 mln zł.


Grzegorz Stępień


FOTO Grzegorz Stępień : Telesfor Jankowski obawia się, że jeśli miasto zrealizuje plany budowy modułów w Lenartowicach, osiedle zamieni się w socjalne getto.


Artykuł wyświetlono 1299 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Informacje o gazecie
Nazwa
Nowa Gazeta Lokalna
Wydawca
Lokalna Sp. z o.o.
Rok założenia
1999
Zasięg
powiat kędzierzyńsko-kozielski
Nakład
6000

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
- Z początku nie chciałem niczego pisać, ale mnie namówili, bo...
Redakcja „Nowej Gazety Lokalnej”, a także portalu internetowego...
Aż 10 spośród 13 policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy...
Instytut Monitorowania Mediów ogłosił analizę częstotliwości...
Ewelina i Andrzej - dwoje młodych farmaceutów, stanęło w sobotę 28...