Pobierz widget

KĘDZIERZYN-KOŹLE - SENIORZY NA SIŁOWNI

15 sierpień 2010, 23:09
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Niewielka grupka starszych osób, mimo, że pierwszą młodość mają już za sobą, postanowiła aktywnie spędzić czas i zadbać o swoje zdrowie. Przychodzą codziennie na plac niedaleko pływalni, gdzie korzystają ze znajdujących się tam przyrządów do ćwiczeń.
KĘDZIERZYN-KOŹLE - SENIORZY NA SIŁOWNI

Moda na fitnessowe parki przyszła do nas z Azji. Jedno z pierwszych tego typu miejsc w Europie pojawiło się kilka lat temu w Anglii, w słynnym Hyde Parku. Od tamtego czasu miejsc takich systematycznie przybywa. Nie brakuje ich również w większych miastach w Polsce. Od ponad pół roku z podobnej siłowni mogą skorzystać kędzierzynianie. Znajduje się ona w strefie rekreacyjnej przy ul. Jana Pawła II. Prócz młodzieży przychodzą tam również osoby w podeszłym wieku.

Kilkuosobową grupkę seniorów można spotkać rankiem. Niektórzy przychodzą już o 5:00. Ćwiczą średnio po 30-60 minut codziennie lub co kilka dni. Jedną z pierwszych użytkowniczek siłowni jest pani Maria, która swoją przygodę rozpoczęła niedługo po otwarciu tego miejsca. Jak sama mówi: - Zaczęło się od tego, że wybrałam się z mężem na spacer. On usiadł na ławce, ja z ciekawości poszłam wypróbować znajdujące się tu sprzęty. Spodobało mi się i od tamtego czasu przychodzę.

Dla osób ćwiczących podstawową motywacją było zadbanie o swoje zdrowie. Część z nich cierpi na bóle kręgosłupa, nadciśnienie, niedokrwienie serca lub jest po zawałach. Codzienna aktywność ma zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia oraz powstrzymać proces starzenia się. Kobiety nie kryją, że do ćwiczeń zmobilizowała ich również troska o własną sylwetkę.

- Wiadomo, że ruch jest najlepszym lekarstwem na wiele schorzeń, ale z wiekiem człowiek jest obciążony pewnymi chorobami. Przy nich zbyt duży wysiłek lub nieodpowiednie ćwiczenia mogą przynieść szkodę. Jeżeli osoby korzystające z siłowni nie z konsultowały się wcześniej z lekarzem, to mam nadzieję, że przynajmniej rozsądnie uprawiają ten sport - mówi lekarz Tomasz Wantuła, który mkieruje szpitalnym oddziałem geriatrii.

Ich samopoczucie uległo poprawie odkąd tu przychodzą. - Wstaje się łatwiej, człowiek ma więcej energii i lepszą kondycję. Jak wchodzę do domu po schodach na trzecie piętro, to już nie mam takiej zadyszki, jak kiedyś - mówi pani Bożena, która ćwiczy tu od miesiąca.

Ludzie przychodzą i przyjeżdżają na siłownię z kliku pobliskich osiedli. Można tu spotkać osoby z Piastów, Pogorzelca, a nawet z Kuźniczki. Jedno takie miejsca na całe miasto to za mało. - Na każdym osiedlu powinno być coś podobnego – stwierdza pan Zbyszek. Poza tym przydałoby się więcej przyrządów. Te, które są nie wystarczają, a na placu zmieściłoby się jeszcze kilka. - Najbardziej potrzebne jest wiosło, orbitek i biegacz - mówią zgodnie seniorzy.

Problemem, na który narzekają seniorzy, jest zły stan niektórych sprzętów i zbyt długi czas pomiędzy zgłoszeniem ich zepsucia a naprawą. Ostatnio musiał minąć miesiąc, aby seniorzy mogli ponownie korzystać ze wszystkich urządzeń na siłowni.

 - Niektóre urządzenia są już zepsute. My interweniujemy, przyjeżdżają i naprawiają, ale jak będzie potem nie wiadomo. Przydałby się także stały konserwator, który byłby z nami w kontakcie. Mógłby do nas przychodzić, a my informowalibyśmy go co trzeba ewentualnie poprawić - mówi pani Bożena, która oprócz tego, że sama przychodzi na siłownię, stara się również zachęcić do tego inne osoby. Nie wszyscy są jednak chętni. - Namawiam innych, ale nie potrafię ich zmobilizować. Jeśli nie mają ochoty, to ja nic na to nie poradzę - dodaje.

W naszym kraju widok starszej osoby spędzającej aktywnie czas często budzi zdziwienie. To dlatego większość użytkowników siłowni nie afiszuje się ze swoim zajęciem przed znajomymi. Jednak jak mówi pan Zbyszek: - Kto mądrze na to spojrzy, ten zrozumie.

I może następnym razem zamiast przecierać oczy ze zdumienia, przyłączy się do wspólnych ćwiczeń. W końcu jak mówi przysłowie: „Ruch to zdrowie”.


Kamila Leśniewska

FOTO  Kamila Leśniewska: Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o swoje zdrowie.
Artykuł wyświetlono 1072 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Informacje o gazecie
Nazwa
Nowa Gazeta Lokalna
Wydawca
Lokalna Sp. z o.o.
Rok założenia
1999
Zasięg
powiat kędzierzyńsko-kozielski
Nakład
6000

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
Żyje w spartańskich warunkach. Za potrzebą musi chodzić do...
O bitwie benickiej pisaliśmy od zarania Rzeczy Krotoszyńskiej, bo...
Wągrowiecka policja ramię w ramię z trzcianecką prokuraturą strzela...
Dziś rano odnaleziono ciała czworga turystów z Warszawy, którzy od...
W październiku Bartosz Józwiak z Nowego Folwarku, ogólnopolski szef...