Pobierz widget

KĘDZIERZYN-KOŹLE - BIOGAZOWNIA NA BYŁYM POLIGONIE?

28 styczeń 2010, 15:03
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dekadę temu gmina Reńska Wieś kupiła ponad 60-hektarową działkę od Agencji Mienia Wojskowego. Były poligon, położony między Pociękarbiem i Pokrzywnicą, do dziś w dużej mierze spokojnie zarasta jednak lasem. Niedawno pojawił się kolejny pomysł, jak zagospodarować część powojskowych gruntów.
KĘDZIERZYN-KOŹLE - BIOGAZOWNIA NA BYŁYM POLIGONIE?

Przez kilka ostatnich lat kędzierzyńskie struktury Kongregacji Przemysłowo-Handlowej lansowały koncepcję zorganizowania na poligonie Opolskiego Rynku Hurtowego. Swoją wizją stworzenia miejsca do regionalnego handlu towarami rolno-spożywczymi starały się zainteresować samorządy i przedsiębiorców.

Mimo ogromnych wysiłków Kongregacji, ORH nie wyszedł jednak poza sferę koncepcyjną. Nie powiodły się też starania gminy Reńska Wieś, która swój największy teren inwestycyjny reklamowała na dużym billboardzie przy drodze krajowej nr 40 czy w internecie.


Plan pozwala

Niezmordowana Kongregacja spróbowała zainteresować poligonem kolejnego inwestora. Tym razem na terenach pomiędzy Pociękarbiem a Pokrzywnicą miałaby powstać biogazownia.

- Pomysł jest do przyjęcia. Budowę biogazowni dopuszcza plan zagospodarowania przestrzennego - mówi Marian Wojciechowski, wójt gminy Reńska Wieś.

KPH skontaktowała z gminą Reńska Wieś firmę specjalizującą się w budowie i eksploatacji takich obiektów.

- Nasza technologia umożliwia rozkład substancji organicznych trudno degradowalnych, dlatego też w centrum naszego zainteresowania są wszystkie odpady organiczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego - informuje Leszek Komarowski, prezes zarządu kutnowskiej spółki Demetrion.

Firma chciałaby przerabiać minimum 100 tysięcy ton odpadów rocznie, a na swoje potrzeby zagospodarować 3-4 hektary. Instalacja miałaby wydajność ok. 5 MWh (megawatogodzin).


Kto odbierze gaz?

- Preferujemy położenie w sąsiedztwie np. dużych zakładów generujących potrzebne odpady, zakładów sieci cieplnej, wysypisk śmieci czy miejskich oczyszczalni ścieków - zaznacza Leszek Komarowski.

- Twierdzę, że tu, w dolinie Odry, jest dostateczna ilość surowca. Problem tkwi gdzie indziej - nie ma dużego odbiorcy na produkowany gaz, a domy w pobliżu nie są w stanie go zużytkować. Albo powstaje biogazownia, która od razu będzie przerabiać gaz na energię elektryczną, albo powstaną kolejne zakłady obok, które wykorzystają gaz - zauważa wójt Wojciechowski.

Trzeba zaznaczyć, że pomysł z biogazownią na byłym poligonie nie jest całkowicie nowy. Z władzami gminy Reńska Wieś kontaktowała się już kiedyś firma z tej branży. Do inwestycji nie doszło, gdyż właśnie zabrakło dużego odbiorcy na gaz, który miał być produkowany.


Mieszkańcy obawiają się smrodu

Problemy mogą też wyniknąć na innym tle. Firma Demetrion przekonała się o tym w macierzystym Kutnie. Planowana przez nią budowa biogazowni wzbudziła pewien niepokój wśród mieszkańców, obawiających się nieprzyjemnych woni.

- Proces technologiczny odbywa się w zamkniętych halach produkcyjnych wyposażonych w nowoczesne filtry, które zapobiegają wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Nasza technologia spełnia wszystkie wymagania unijne dotyczące utylizacji odpadów organicznych. Dodatkowo to właśnie obecność Polski w Unii Europejskiej stanowi gwarancję najwyższych standardów - jeśli zakład nie będzie ich spełniał, nie dostanie zgody na uruchomienie produkcji - uspokajał na łamach kutnowskiego „Po Prostu Tygodnika” Leszek Komarowski.

Biogazownia w Kutnie ma powstać w 2011 roku i kosztować około 80 milionów złotych. W gminie Reńska Wieś firma Demetrion poprzestała na wstępnej ofercie.

W ubiegłym tygodniu do tamtejszych urzędników zgłosiła się z kolei niemiecka firma z Hamburga, także zainteresowana budową biogazowni. W tym przypadku instalacja miałaby jednak powstać w okolicach Reńskiej Wsi lub Większyc. Niemcy chcą bowiem sprzedawać wytwarzane ciepło do Kędzierzyna-Koźla, co jest opłacalne tylko na niewielkie odległości.


Jarosław JurkowskiCo to jest biogaz?

Biogazem nazywamy gaz palny, produkt fermentacji związków pochodzenia organicznego. Nieoczyszczony biogaz składa się w ok. 50-75% z metanu. Jego wartość opałowa waha się od 17 do 27 MJ/m3 (megadżuli na metr sześcienny biogazu). Dla porównania, wartość opałowa gazu ziemnego wynosi 34 MJ/m3, a węgla kamiennego - 24-29 MJ/kg. Zaletą biogazu jest to, że w wyniku jego spalania powstaje mniej szkodliwych tlenków azotu niż podczas spalania paliw kopalnych.

Biogazowni w Polsce jest około 150, podczas gdy w samych Niemczech funkcjonuje blisko 4 tysiące instalacji biogazowych. Pierwsze w naszym kraju zaczęły powstawać pod koniec ubiegłego wieku, podczas gdy w Europie, Azji i USA są to rozwiązania popularne od dziesięcioleci. Jest to jedno z najbardziej wydajnych źródeł energii odnawialnej. (za Biurem Analiz Sejmowych)


Jako surowiec biogazowni mogą posłużyć:

- osady z oczyszczalni ścieków;

- odpady z ubojni drobiu, trzody chlewnej, bydła;

- gnojowica i odchody zwierzęce z hodowli;

- biodegradowalna frakcja organiczna z odpadów komunalnych;

- odpady jakościowe (również przeterminowane) z przemysłu spożywczego oraz z produkcji rolno-spożywczej (również z produkcji żywności dla zwierząt domowych);

- odpady z gorzelni i browarów;

- uprawy roślinne i odpady z tych upraw.


Artykuł wyświetlono 1875 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Informacje o gazecie
Nazwa
Nowa Gazeta Lokalna
Wydawca
Lokalna Sp. z o.o.
Rok założenia
1999
Zasięg
powiat kędzierzyńsko-kozielski
Nakład
6000

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
To była dla nich sportowa i turystyczna wyprawa, której długo nie...
Dziś rano odnaleziono ciała czworga turystów z Warszawy, którzy od...
W październiku Bartosz Józwiak z Nowego Folwarku, ogólnopolski szef...
Na nietypowe zachowanie bociana można się natknąć przed budynkiem...
Józef Kinder w czasie pracy spadł z dachu. By ukryć wypadek, bez...