Pobierz widget

FELIETON - Czcze gadanie

Jerzy Mianowski, 25 wrzesień 2012, 17:35
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na zabytkach znają się wszyscy, wszak ochrona dziedzictwa narodowego to modne dziś działanie, ale w sumie to czcze gadanie. Samorządy dysponują skromnymi kwotami na ochronę zabytków, dlatego wyciągają rękę do ministra kultury oraz po unijne środki. Niestety, ale nikt nie pisze pisze wniosków do kurii metropolitalnej w Gnieźnie mimo, że zabytki te należą do Kościoła. Kuria wychodzi z założenia, że skoro obiekty sakralne podlegają ochronie dziedzictwa narodowego, to ich konserwacja spoczywa na barkach Skarbu Państwa.
FELIETON -  Czcze gadanie

Stan zabytków w Wągrowcu na dobrą sprawę jest opłakany. Z ministerialnych lub unijnych pieniędzy w ostatnich latach udało się wyremontować dachy jakubowego kościoła i ZSP nr 2, nadto postawiono na nogi farną dzwonnicę. Trwa remont świątyni poewangelickiej. I to w zasadzie wszystko. Stan techniczny klasztornego zespołu pocysterskiego woła o pomstę do nieba. Dopiero w sierpniu przystąpiono do remontu dachu na zabytkowym "ogólniaku", który zbiegł się z obchodami 140-lecia tej zacnej szkoły. Absolwenci przybyli z różnych zakątków kraju nie mogli nadziwić się "impotencji" powiatowych władz samorządowych, natomiast kilku parlamentarzystów zamiast kasy przywiozło ze sobą listy gratulacyjne i sejmowe albumy, wydrukowane za pieniądze podatnika. Większość z nich nie pokwapiła się udać do wągrowieckiej Alma Mater, by chociażby zobaczyć stan tego obiektu.

Teraz z materią ochrony dziedzictwa narodowego przyjdzie się zmierzyć miejskim rajcom, którzy wnet uchwalą program opieki nad zabytkami na lata 2012-2015. W zasadzie nic się nie zmieni, bowiem do tej pory samorząd z swojego budżetu przeznaczał w skali roku kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Absolutnie nie wchodzą w grę milionowe sumy, przynajmniej w tych trzech latach. Program ten nie gwarantuje zabezpieczenia finansowego ochrony zabytków. Mówi się w nim, że dokument ten może być dodatkową przesłanką do ubiegania się przez miasto lub inne podmioty o środki zewnętrzne na sfinansowanie wszelkich prac. Jedno jest pewne: program będzie upierdliwy dla prywatnych właścicieli posesji i budynków, które podlegają ochronie zbytków. Bez zgody konserwatora nie pomalujesz elewacji na sraczkowaty kolor...
 

Artykuł wyświetlono 649 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Informacje o gazecie
Nazwa
Głos Wągrowiecki
Wydawca
Wągrowiecka Oficyna Wydawnicza sp. z o.o.
Rok założenia
1990
Zasięg
powiat wągrowiecki
Nakład
4100

Jedynka gazety
Small
Najczęściej czytane
Częstochowską prostytutkę „Kobrę” znają wszyscy, a szczególnie...
Szok! Funkcjonariusze z kutnowskiej komendy w biały dzień mieli w...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Zaledwie 22-letni podróżnik wraz ze swymi dwoma towarzyszami marzył...
Najczęściej komentowane
Kutnowski szpital opanowała biała gorączka! Spółka, która po...
Trzy lata temu „Tygodnik Podhalański” opublikował fragmenty rozmowy...
80-letnia Barbara Maćkowiak czuje się oszukana przez...
Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oświadcza, iż nie jest...
Pilska telewizja ujawniła niewygodne dla sędziego Mariusza Sygreli...
Najwyżej oceniane
Do urn poszło za mało głosujących, aby uznać referendum za ważne....
Tylko do 21 października (piątek) 2011, do północy czekamy na...
Ponad 50 młodych tancerzy wzięło udział w warsztatach tanecznych,...
Wszystkie gminy w naszym powiecie mają problem z niezapłaconymi...
Trasa pieszej wędrówki Martina Vosselera wiedzie wzdłuż drogi...